A Jobs-ház betöréséről már volt szó, már mindenki tudja, hogy nemrég egy férfi egy rakás Apple-cuccot lovasított meg a cég egykori alapítójának házából. Most megint ehhez a témához nyúlunk, egyrészt mert nem állíthatnánk, hogy ömlenek ránk az érdekesebbnél érdekesebb Apple-hírek, másrészt hétvégén lazítunk a gyeplőn.
Szóval az esetben új fejlemény, hogy az egyik iPadet a betörő tartozása fejében egyik barátjának, Kenneth Kahnnak adta, akiről kiderült: hivatásos bohóc:
A 64 gigás iPadet Kahn (aka. Kenny the Clown) leginkább iPodként használta az előadásain, Michael Jacksont és a Rózsaszín Párduc zenéjét játszotta le rajta, nyilván a gyerekek legnagyobb örömére. 3-4 nap használat után azonban a rendőrség kopogtatott az ajtaján, és kérte vissza az eszközt.
"Még mindig nem fogtam fel teljesen. Ez Jobs iPadje volt - szó szerint. Ha nem volna ilyen szomorú a történet, azt mondatnánk, milyen vicces" - mondta a 47 éves bohóc, aki egyébként rajongója volt Jobsnak.
Egy újabb biztonsági résre bukkant az iOS-ben egy biztonsági szakértő. Ennek segítéségével egyszerűen lehet bárkinek "hamis" SMS-t küldeni, úgy, hogy a feladónak bármilyen telefonszámot feltüntethetünk.
Pod2g a blogján magyarázta el tegnap, hogyan működik az SMS és a PDU protokoll, azon belül is a UDH (User Data Header), egy olyan adatrész az SMS-en belül, amit csak opcionálisan tölthet ki a küldő fél. Viszont egy rakás lehetőséget kínál, ha a fogadó oldalon kompatibilis a befogadó készülék.
Az egyik ilyen lehetőség, hogy a küldő oldalon beállítsák a válasz-telefonszámot, így az SMS-t megkapó fél az automatikus válasz lehetőségre nyomva már egy másik címre küldi az üzenetét. Optimális esetben a fogadó oldalon a telefon feltünteti, hogy a reply-to szám eltér a küldőétől, de az iPhone nem így tesz. Az iOS a küldő számának a reply-to számot jelzi ki, vagyis nem azt, ahonnan az SMS jött, hanem azt, ahová válaszolhatunk az üzenetre.
Így aztán a küldő oldalon szabadon beállíthatnak bármilyen számot, a fogadó oldalon úgy látják majd, hogy arról érkezett az üzenet. Egy haverunktól, egy banktól, de az átverések széles spektrumát teszi lehetővé ez a hiba.
A biztonsági rés a kezdetek óta létezik az iPhone-on, és az iOS 6 beta 4-ben is jelen van Pod2g szerint. Természetesen nem vonatkozik az iMessage szolgáltatásra, hiszen az nem SMS.
A fenti levélváltás nem a mostani problémát prezentálja, csak úgy betettem, mert tetszett.
Noha nálunk egyetlen hivatalos Apple Store sincs, mégis érdemes megismerkedni a nemrég kirobbant John Browett-sztorival, ami pont az Apple üzleteivel kapcsolatban keltett kisebb pánikot.
Ő a nemrég kinevezett retail elnök. Ron Johnson ugye nemrég hagyta el a hajót, maga után hagyva egy olyan üzlethálózatot, amivel kapcsolatban szintén az Apple zsenialitását szokás emlegetni. John Browett pedig nem sokkal érkezése után átnézte a számokat, és úgy látta, nem stimmel a dolog. Túl sokba kerülnek az üzletek.
Ezért kidolgozott egy új stratégiát, amivel kevesebb munkaórát dolgoznak az alkalmazottak, nincs túlóra, kevesebb a workshop, sőt a dolgozók számán is húzott volna, hogy lecsökkentse a költségeket, és növelje a profitot. Bárhol máshol ez egy ésszerű lépés lenne, és John Browett nevét a grafikon növekvő tendenciája miatt aranyba foglalnák. Ahogy Hofi mondta, alakulna a terv, elvtársak.
Óriási felháborodást váltott ki az ötlet, és nemcsak az eladók és a boltokban dolgozó személyzet körében. Mindenkinél kiverte a biztosítékot, hogy egy prémium termékeket árusító cégnél, ahol prémium árakat kérnek a termékekért, épp a prémium kiszolgálásból faragnak le a nagyobb profit miatt. Én is meglepődtem, ez a felfogás teljesen idegen az Apple-től, és nem véletlenül dolgozott egy időben annyi ember az üzletekben, amennyi.
Ez kicsit olyan, mint amikor az Auchan átvette a fóti Corát, és elkezdett a régivel megegyező árú és külsejű, csak épp szar ízű kakaós csigát árulni. Hátha nem veszik észre a barmok, hogy lefaragtunk tíz forintot az előállítási költségen.
Na, az ügynek gyorsan jó vége lett, valaki szólt Browettnek, hogy merre hány méter - vagy magától jött rá, nem tudom -, erre a vezető visszavonta az összes intézkedést. Minden marad a régiben. Ezenkívül megkérte az üzletek vezetőit, tolmácsolja az alkalmazottaknak a beismerést: "ezt elszúrtuk". Az állítás szerint csak próbálgattak egy új rendszert, ami nem vált be.
A bizalom viszont úgy megrendült, hogy Cory Moll, az Apple Retail Workers Union (szakszervezet) vezetője videóban kéri Browettől: személyesen írjon nekik, hogy eloszlassa a szükségtelen félelmet.
Nem előzmény nélküli a mostani kirohanása az Apple kontra Samsung per bírónőjének, és érthető is az ingerültség. Először csak elmarasztalta a feleket, hogy semmiben nem tudnak megállapodni, és mindenről más a véleményük. Aztán színháznak nevezte a bíróságot, amiért a felek minden jogi manővert bevetnek, amit csak lehetséges. Most pedig odáig jutottunk, hogy ezt mondta az Apple ügyvédjének:
Ne már! 75 oldal! 75 oldal! Azt akarja, hogy határozzak 75 oldal alapján. (itt felemelte a hangját) Hacsak nem szívott cracket, akkor tudhatja, hogy ezeket a tanúkat nem idézheti be, ha már kevesebb mint négy órája van hátra.
A bírónő azért akadt ki, mert már nincs sok hátra a tárgyalásból, az Apple-nek négy, a Samsungnak egy órája maradt, és a cuperinói ügyvédek előrántottak még 22 tanút, akiket beidéznének a Samsung ellen. Emiatt adtak be pluszba egy 75 oldalas dokumentumot, Lucy Koh, a bíró viszont már nem akar olvasni.
Ha kiderül, hogy végigolvastam 75 oldalt olyan emberek miatt, akiket be sem tudnak hívni, meggondolom, mekkora díjat kérjek ezért.
Budapesten napközben közlekedve két életmentő appot használtam rendszeresen: az egyik a Google forgalomfigyelő szolgáltatása, ami azonban sokszor baromságokat mutat. Piros csíkokat, dugókat olyan helyeken, ahol odaérve kiderül, hogy semmi probléma nincs.
Emiatt kellett a második app. Az UTV-s kamerák képeit térképen vagy egymás mellett megjelenítő remek kis programról tavaly a megjelenése előtt írtam, azóta is lelkesen használtam.
Aztán nemrég észrevettem, hogy nem jönnek be a kameraképek. Legyintettem, tudtam, hogy az UTV korábban sem tudta biztosítani a 100 százalékos működést. Aztán leesett, hogy az app már egyáltalán nincs az App Store-ban.
Az appot fejlesztő Nyirfa Laci tegnap megerősített a félelmemben:
Az UTV nem tudja a képeket szolgáltatni a rendszerünk felé, mivel szerverei meghibásodtak, és javításukat anyagi okokból nem tudja kivitelezni. Szomorú, de sajnos tipikusan magyar történet. Jó ideig reménykedtünk benne, hogy megoldódik, és csak hibaüzenetet írtunk a felhasználók felé, de már tuti hogy végleges.
Időnként még reflexből előrántom a telefonom az első sarkon az irodából elindulva, hogy megnézzem érdemes-e kikanyarodni a Hungáriára, és csak akkor esik le, hogy annak már vége... A szervereinket már leállítottuk, de a hostingot még szeptemberig fizethetjük, mivel egy éves szerződésünk van a GTS-szel.
A blogon található valamennyi írás, valamint a fényképek egy része a szerző saját tulajdonát képezik, amelyek másolása, terjesztése kizárólag előzetes engedéllyel lehetséges.