Több mint húsz évvel ezelőtt, amikor Jony Ive még a Newcastle-i Egyetemen tanulta az ipari formatervezést, identitásválságba került. Egyáltalán nem volt biztos abban, hogy érdemes ezen az úton továbbmennie, hogy ez a neki való szakma, hogy érdekelné, vagy hogy jó lenne benne egyáltalán. Jony apja látta ezt a vívódást, de biztos volt abban, hogy az ipari formatervezés fiának való. Éppen ezért megkérte egy ismerősét, a szakmában akkor igazi sztárnak számító Tom Karent, hogy beszéljen a fiúval.
Karen számos sikeres dizájnt tett már le addig az asztalra, igazi legenda volt a briteknél:
Behívta magához Jony-t és körbevitte az Ogle Design nevű cégnél, hogy a fiú lássa, mennyire izgalmas ez a szakma és milyen nagy lehetőségek vannak benne, ha valódi szenvedéllyel dolgozol.
Az eredmény: Jony Ive újra kedvet kapott a formatervezéshez és most, húsz évvel később ő a szakma egyik legnagyobb neve, a világ egyik legismertebb és legjobb dizájnere, akit 2012-ben lovaggá ütöttek munkájáért.
A történet tanulsága nagyon egyszerű, már-már közhelyes, csakhogy véletlenül pont igaz: még a legnagyobbak is elbizonytalanodnak, ez azonban még nem lehet ok arra, hogy feladd az álmaid. Képzeljétek el, ha nincs ott Karen, mennyire másképp nézne ma ki az a világ, amiben élünk.
Magyarósi Csaba
2014.02.21. 09:26
Hát régen volt, amikor Steve Jobs a cupertinói városvezetés előtt bizonygatta, hogy miért lesz jó mindenkinek, ha elkészül az Apple új főhadiszállása, de végül csak eljutottunk idáig: már ássák az épület alapját. A munkákról már korábban is lehetett tudni, most azonban a KCBS riportere megosztott egy fotót, amiből kiderül, hogy egész ügyesen sikerült lebontani az új főhadiszállás helyén álló épületeket:
Mostantól egyébként erre érdemes számítani: folyamatosan jönnek majd a hírek az épületről, ami várhatóan 2016-ra készül majd el. A környezet addigra teljesen más képet mutat, mint a bontás előtt: akkoriban nyolcvan százaléka beépített volt és csak húsz százalék maradt a természetnek, a munkák végére ez az arány megfordul. Az energiaellátást száz százalékban megújulókból fedezik majd, és egyébként is nagyon zöld lesz az egész.
Vicces részlet, hogy már el is készült az új épület egy darabkája, azon tesztelik az űrhajó kedvéért kidolgozott építési technikát és a betonelemek vizuális hatását. Hogy élőben is meg tudják nézni, mielőtt felépítik ezt az óriást.
Ezt:
Egyébként most már nem félek bevallani azt, amit titokban mindig is éreztem: nekem a tervek alapján egyelőre NEM TETSZIK ez az épület.
Tessék, kimondtam!
Lehet megdobálni kakival.
Magyarósi Csaba
2014.02.20. 12:40
Címkék: mac apple intel
Mindig izgalmas eljátszani év elején azzal a gondolattal, hogy mekkora gyorsulásra lehet számítani a maradék hónapokban. A maradék tízben. Kezdjük rögtön a rossz hírrel: a Mac sokkal fürgébb idén már nem lesz. Az ok egyszerű: az Intel nem mutat be olyan processzort, amelyik jelentős gyorsulást okozna, sőt, 2014. ebből a szempontból elég unalmas lesz.
Ha ehhez hozzávesszük, hogy a MacBook Airt leszámítva 2013. sem az őrületes teljesítményhajszáról szólt (ahogy azt jó előre meg is jósoltuk), már tisztán látszik, hogy a középkategóriás gépek sebessége jó két éven át csak alig-alig változik.
Lássuk, miért vagyunk kicsit borúlátók.
Tovább olvasom