almalé és kungfu Rólunk

Újabb kép a következő iPod nanóról

A Kevin Rose-féle új iPod nanóról újabb montázs készült, talán ezen a képen látszik legjobban, milyen formájú (nem) lesz az új iPod.



Készül az Android

A Google mobiltelefonra készülő operációs rendszerének megjelenése már hosszú ideje késik, így egyre nagyobb az elvárás az iPhone OS legnagyobb konkurenciájaként beharangozott Androiddal szemben. Az elmúlt napokban megtudhattunk pár részletet az Android Marketről, ami olyasmi, mint az iPhone AppStore, csak most a Google áll a fejlesztők és a felhasználók közé. Az első Android alapú készülékeken a szoftver béta verziója lesz elérhető, először csak ingyenes alkalmazásokkal, értékelési és kommentelési lehetőséggel. Mivel azonban az Android Market nyílt rendszer, és a feltöltött tartalmakat senki sem ellenőrzi, lehetőséget ad ártalmas kódok terjesztésére is. Az operációs rendszerre várakozók azt remélik, hogy a megjelenéskor már a biztonság is elsődleges szempont lesz a Google-nél.



Ellentámadásba lendült a Psystar

Az Apple operációs rendszerét mac-klónokkal árusító Psystar benyújtotta válaszait az Apple által sérelmezett pontokra, sőt, a várakozásoknak megfelelően visszatámad, és kivizsgálást indítványozott az ügyben, hogy az Apple nem sérti-e az antitröszt törvényeket.

A benyújtott dokumentumban kapásból azzal kezdenek, hogy az Apple egyáltalán nem számít a PC-piac úttörőjének, mint azt állítja magáról. Ezzel most inkább nem szállok vitába, lássuk tovább. A főbb pontok: noha a Psystar néhány óráig hivatalosan is 'OpenMac'-nek nevezte számítógépeit, ez alatt az idő alatt egyetlen ilyen gépet sem adott el. Felhozta, hogy az Apple egyszer sem szólt a Psystarnak, hogy nem járul hozzá a Mac OS X telepítséhez és eladásához. Tagadja, hogy Leopard-másolatokat árusítana, és hogy módosított Mac OS X-frissítéseket kínálna a vásárlóinak. Sőt, nem is tanácsolt senkinek hasonlót. Azzal, hogy mégis használta az Apple márkajelzéseit, csak a törvényt tartotta be, mindenkinek egyértelművé tette, mit is ad el. Bla-bla-bla.

A lényeg: a Psystar monoplistának nevezte az Apple-t, méghozzá nem máshol, mint a Mac OS X-piacon. A saját fejlesztésű operációs rendszerének piacán az Apple nem hagyja érvényesülni a vetélytársakat: csak a saját hardverében hajlandó futtatni a saját szoftverét. Az irat szerint a végfelhasználói szerződés fogalmát tévesen értelmezi a cupertinói cég. A klóngyártó követelései: a bíróság a javukra döntsön, az Apple fizessen kártérítést a Psystarnak, kényszerítsék az Apple-t egy megfelelőbb magatartásra, és minden olyan piacot vizsgáljanak felül, ahol az Apple üzletpolitikája károkat okozott.

Igazán üde színfolt ez a Psystar-jelenség, a kezdetektől fogva mulatságosnak tartom a hallatlanul pofátlan beszólásaikat az Apple felé. Szerintem ez a jelenlegi indítvány tulajdonképpen arra megy ki, hogy a saját szerződésszegésüket elhomályosítsák a fentiek megszellőztetésével. Nem adják meg magukat. Szívós ellenfélnek ígérkezik a Psystar.



Az Apple ráállt a TabletMac-re?

Az Appleinsider által felfedezett szabadalom a nagyméretű touchscreenek információbeviteli módjairól nem az első, amit ebben a témában levédet a cupertinói cég. A vállalat valójában már évek óta foglalkozik a témával, a két- vagy többujjas parancskiadásokkal, a billentyűzettel egyesített touchpaddal, valamint egy lehetséges Mac-tablet működésével. Ez a szabvány nem is azért érdekes, mert túlságosan forradalmi és futurisztikus elképzeléseket vázol, hanem mert a benne fogalt technikákat az Apple bármikor tudná szállítani a már kifejlesztett technológiáira alapozva, és pont ezért kelti fel az érdeklődésünket.

Az áprilisban beadott 52 oldalas dokumentum olyan megoldásokat tárgyal, mint például a scroll, a nagyítás, vagy a forgatás olyan speciális esetekben, amikor nehéz lenne eldönteni a pontosan kiadott parancsot. Ez ugye azt mutatja, hogy az elképzelés már nem a felhőkben jár, hanem a mindennapi felhasználásra közli a megoldásokat.


Ilyen apróság például az ablakok bal felső control boxának (bezárás, méretezés, kicsinyítés) kezelhetősége oly módon, hogy az ujj közeledtével a három gomb nagyobb lesz, hogy könnyen ki lehessen adni a parancsot. Ha egy telefonon meg tudták oldani, hogy ne kelljen stylus, egy tableten már csak menni fog, nem?


A következő kép nem a furcsa mutatóujjú emberek gépelési lehetőségeit mutatja be, hanem azt érzékelteti, hogy a shift működése már a billentyűzethez hasonlóan az ujj rajta tartásával működik, de a szabadalom szerint nem lesz lehetetlen egy Ctrl-Alt-Del kombináció bevitele sem, tehát a windowsosok is megnyugodhatak.

Egy ujjal scrollozunk az ablakon belül, két ujjal már egy iPod-tekerő is megjelenhet a képernyőn, elősegítve a gyorsabb navigációt. Ez természetesen csak egy levédett szabadalom, tehát nem kell messzemenő következtetéseket levonni belőle. Az egyetlen apropó, ami miatt figyelünk ezekre az újításokra, hogy Steve Jobsék egy fantasztikus új terméket ígértek nekünk, amivel nem tud majd versenyezni a konkurencia. Mi meg kíváncsiak vagyunk, na.



Az Apple tud az iPhone óriási biztonsági hibájáról

Nem is tudom, hogy jött ez össze, de tény: pillanatok alatt kijátszható az iPhone védelme. A mobilt ugye le lehet védeni, nehogy illetéktelenek is elkezdjenek játszadozni vele, de ha a képernyőn, ahol a jelszót be kéne ütnünk, a segélyhívás-gombra kattintunk, majd kétszer a home-gombra, bejutunk a kedvencek listájába, és ott azt csinálunk, amit nem szégyellünk: telefonálhatunk, email-eket nézegethetünk, böngészhetünk.



Az Apple tud a problémáról, és azt ígéri, rövidesen javítja azt, de addig is, ne használjuk a kedvenceket, vagy ne adjuk oda/hagyjuk el a mobilt. Esetleg a Settingsben állítsuk át a dupla-home-ot, mondjuk az iTunes-ra. Így legfeljebb a zenei ízlésünk derül ki az ügyeskedőnek.




süti beállítások módosítása