almalé és kungfu Rólunk

Milyen minőségű otthon a levegőm? Egy értelmes feladat okoseszközöknek

Így, hogy az országban időnként beáll a levegő a nagyvárosokban és a völgyekben, és akár hetekig ülünk a szmogban, mire jön a szél, nagyon ajánlott egy eszközt beszerezni, ami mindig figyeli körülöttünk a levegőminőséget. Nem csak az autók, de a tüzelés is okoz részecskékkel terhelt levegőt, amit nem érdemes belélegezni, és akárhogy gondolja az ember egy faluban, hogy ott csak tisztább a levegő, a mindenféle oda nem való dolog kályhában elégetése eléggé rákkeltő dolgokat képes kiszórni körénk.

Oké, legfeljebb nem nyitjuk ki az ablakot, igaz? A baj az, hogy ez nem megoldás: a rendszeres szellőztetés is szükséges, mert a lakásokban a CO2-n kívül egy rakás más dolog képes felgyülemleni, és egyik sem túl egészséges. Egy teljesen egészséges levegővel körbevett otthonban is egészségtelen tartózkodni, ha nem nyitjuk ki az ablakokat időnként.

VOC néven gyűjtötték össze azokat a légnemű anyagokat és gázokat, amik egy otthon esetében károsak lehetnek. Ezek az anyagok akár tízszeres koncentrációban találhatóak meg beltérben, mint kültérben, hiszen az otthonból származnak: kozmetikumok, tisztítószerek, festékek, építőanyagok, nyomtatók. Igen, ki hinné, de a házunk, a falak, a padló is kibocsát anyagokat, amiket ki kell engedni?

És akkor ez nem minden, a penész plusz terhelést ad, és sokszor észre sem vesszük a szekrények mögött. Ott van a radon, ami meg a talajban lévő urán bomlásával jön létre, szivárog felfelé, és ott van mindenhol. Nincs is baj vele, amíg belélegezzük, mert rögtön ki is lélegezzük, viszont a lakásban hozzákapcsolódhatnak egyéb részecskékhez a levegőben, amikkel viszont megtapadhatnak a szervezetünkben. Úgyhogy a VOC-re figyelni ezért is fontos, radonmérőt azért én nem vennék külön.

Kaptam kipróbálásra egy Elgato Eve Roomot, a második generációt. Az első generáció korábban volt nálam, de utáltam a kinézetét, azt a nagy fehér műanyag téglát, ami semmit nem jelzett ki a világon, csak akkor, ha rácsatlakoztam a Home appban vagy a saját appjában. Fontosnak tartom, hogy egy okos eszköz tartalmazzon hagyományos kijelzést, hogy tudja azt, mint a butaeszközök, miközben az infromációkat tárolja és továbbítja további elemzésre. Tehát rápillantva adjon információt, vagy legyen rajta fizikai beavatkozási lehetőség a fontos dolgoknak, ne kelljen a telefonomról, órámról intézni mindent. Az lassú.

img_4166.jpg

Banán a valós méret megállapításához:

img_4170.jpg

Az új generáció megkapta az Eve Degree (a fenti képen az látható mellette, az meg kültéri hőmérséklet- és páratartalommérő) tetszetős házát, és egy a méretéhez (banánnal fent) képest nagy e-ink kijelzőt, amin a kijelzést mi változtathatjuk, de alapvetően három információt mutat: hőmérséklet, páratartalom és VOC szerinti besorolás, csillagokkal. Négy és öt csillag jó levegőnek számít, a cél, hogy itt tartsuk a szobánk levegőjét. A három és a kettő csillag már beavatkozást igényel, egy csillag már veszélyes.

Nem is kell többet tudnunk.

Az Eve appban leolvashatóak a görbék ezen három komponens változásáról, és a göbe összehasonlítható a korábbi görbékkel is. Így láthatjuk, mennyire tipikus, ami történik a levegőnkkel.

room1.jpeg

Ha hirtelen öt órakor megugrik a káros anyagok koncentrációja, ahogy a lenti képen látható, elkezdhetünk nyomozni, hogy mihez köthető a dolog, vagy a napi rutinunk eredménye-e egy ilyen romlás.

room2.jpeg

A görbében a nagy visszaesés egy alapos ablaknyitás, csak mivel tél van, ez nem tartott öt percnél tovább. Ezután is folyamatosan javult a levegő, egészen estig. Fogalmam sincs, mi volt a baj.

Ebből is látszik, miért fontos monitorozni folyamatosan minden szobát, amiben tartózkodunk: váratlanul képes leesni a minőség, és ilyenkor érdemes gyorsan be is avatkozni. A gyerekszobába, hálóba, nappaliba érdemes egy-egy ilyen eszközt betenni.

Az eszköz HomeKit-es, így könnyen összepárosítható más HomeKit-es eszközökkel. Így ha veszünk egy megfelelő levegőtisztító berendezést, vagy gépi szellőztetést építünk be, akkor megvalósul az igazi automatizmus, és rossz levegő esetén meg is tisztulunk. Akinek nincs ilyen, annak ez a cucc csak félig tud segíteni: szól, hogy probléma van (beállítható, hány csillagnál küldjön értesítést), így magunk végezhetjük el a szellőztetést. Addig folytassuk, amíg az Eve Room nem mutat újra öt csillagot.

img_4168.jpg

Sajnos falra nem lehet rögzíteni, pedig a külseje pont arra predesztinálná. Csakhogy hátul nincs rögzítője, viszont itt áramlik be a levegő, és itt van a töltőportja is: az Eve Room ugyanis nem tölthető elemekkel, hanem saját belső akksival működik, a cég szerint hat hétnél is tovább bírja egy feltöltéssel. Én negyed órát töltöttem, mikor ide került egy hete, azóta nem kért naftát.

Egy jó kis kompakt cucc, gazdaságos kijelzővel, teszi a dolgát, nem nyafog. Kevés a funkciója, de azt jól végzi. Szerethető és szép. Kár, hogy a falra rögzítés kimaradt.

Az Eve Room megvásárolható az AQUA Webáruházban, itt.

Disclaimer: az AQUA WEbáruház az Appleblog feat. Almalés és Kungfu partnere. Saját, Apple tematikájú üzletükben érdmees mindig keresni a jó ajánlatokat.



Van, ahol a Mac Prót szerverként használják, de mit fut egy Mac mini ellen?

Az új Mac Prótól, azon belül is a rackszekrénybe építhető változatról már korábban is írtam, hogy nem feltétlenül szerver célokat szolgál, sőt. Csak épp stúdiókban, ahol a rack-elhetőségi igény azért felmerül egy bizonyos méret felett, jobban illik egy ilyen. Az Apple nem visszatért az XServe-hez, hanem egy másik úton ért el ugyanahhoz az elrendezéshez.

A Macstadium viszont kimondottan szervereket, azon belül is Maceket ajánl ki az ügyfeleknek. Lehet Mac miniket dedikáltan bérelni távolról, vagy lehet pivate cloudot kérni, van egy rakás vasuk, beleértve a korábbi Mac Prókat is. Azt is rackelték valahogy. Ezek mellé tettek be egy új, 2019-es Mac Pro Servert.

bench.png

Futtattak teszteket is, több Mac minivel és Mac Próval hasonlították össze a vasat. Gyors, de kevés szálon még nem igazán húz el annyira, mint az ára, viszont a 24 párhuzamos feladatnál már nagyon is (a legdrágább Mac mini a táblázatban 860 ezer forint körüli, az táblázatban látható új Mac Pro pedig 3,2 millió forint)

A teszt nem szólt grafikus kártyákról, a 96 giga RAM-ot sem használták ki teljesen, a Mac Prónak ez inkább egy bemelegítés volt, egy maratonista 100 méteren. És miközben a maratonistát kis fejlesztéssel ultramaratonistává is lehet fejleszteni (a Macstadium eléggé konzervatívan upgrade-elt csak), a miniknek ez a maximuma. De hogy milyen szerver lesz a Mac Próból, még mindig nem derült ki ebből.



Mit tudunk a márciusi iPhone 9-ről?

Kábé egy hónap múlva, tippem szerinte egy keddi napon az Apple majd frissíteni fogja az üzletét, és egy új iPhone-t találunk ott. Már ha a koronavírus közbe nem szól a kezdőkészlet legyártásába.

Most már szinte minden belső információkat kiteregető forrás megerősítette, hogy jön az Apple olcsó, kisebb méretű iPhone-ja. Az áron is megegyeztek: 399 dollár lesz várhatóan az induló ár a 64 gigás verzió.

A telefon 4,7 colos lesz állítólag, pont, mint az iPhone 8-as. Ezért iPhone SE szemmel ez egyáltalán nem lesz kicsi, a mai piaci felhozatalhoz képest viszont igen: pont ez a készülékméret, a 140 x 70 mm környéke az, ami alapján elkészítik az androidos oldalak a “legjobb kisméretű telefonok” listákat. Valójában annyira iPhone 8-as lesz az iPhone 9, hogy igazából csak a processzort cserélik a legújabb A13-ra, talán - remélhetőleg - a kamerához is hozzányúlnak picit, de szerintem inkább nem.

ke_pernyo_foto_2020-02-11_13_24_44.png

Tehát ellátják olyan hardverrel az iPhone 8-at, hogy sok évig támogatott legyen az operációs rendszerek szempontjából, lassulás nélkül, de más fejlesztés, fejlett kamerarendszer, FaceID várhatóan nem lesz.

Viszont  olcsóbb lesz, mint a most 449 dollárba kerülő régi 8-as modell.

Magyarországon várhatóan a nettó 399 dollár épp 159.990 forintot ér majd bruttóban. Ezzel jó piaci pozíciót szerez, mert a jó minőségű, ezzel megegyező nagyságú telefonokat a többi gyártó is 160-200 ezer forint körül dobja piacra (igaz, némelyiket OLED kijelzővel vagy több lencsével), majd egy-két év alatt feleződik a piaci áruk.

Az Apple-nek talán megéri ilyen áron adni, mert ezzel a szolgáltatások üzletágat tölti meg olyan emberekkel, akik vagy az olcsóbb iPhone jönnek, vagy amiatt nem hagyják el a céget.



Mesterséges intelligencia tanítja nekünk az idegen nyelvet?

Szexi arról beszélni, hogy miféle földönfutókká tesz bennünket a mesterséges intelligencia, elveszi a munkááát, de a helyzet az, hogy már most is láthatóak azok a területek, ahol először veti meg a lábát az ezen alapuló megoldás. Az egyik ilyen terület: a nyelvtanulás. Most még nyilván nem olyan, mint egy élő ember, de helyes kiejtéssel beszél, felismeri a beszédet, és valamennyire tud reagálni arra, amit mondasz. Már betette a lábát, és csak fejlesztés kérdése, hogy egyre jobb legyen. Kérdés, hogy mennyi idő.

Merthogy a Siri például nem kimondottan fejlődött a megszületése óta eltelt években, legalábbis nem annyit, amennyire számítottunk. Most ugyan bekapcsolták a machine learning alapú szóalkotást, vagyis már nem felmondott szöveget játszik elvileg vissza, múlt héten meg is változott a hangja az asszisztensnek. De hogy mikor fog tényleg intelligensen reagálni, válaszolni, mikor érti meg az egyszerű utalásokat, kontextust, vagy csak mikor fog hozzáférni a telefon erőforrásaihoz rendesen, nem tudni.

Ennek ellenére, amikor meghallottam, hogy a Xeropan, magyar fejlesztésű nemzetközi nyelvtanuló app MI-t vet be, hogy beszélgethess idegen nyelven, kíváncsi lettem. Épp akkor történt, amikor édesanyám megunta a Doulingót meg az ilyen ingyenes szótanulókat. Napi órákat töltött el rajtuk több mint egy évig, szinte megszállottja lett a pontgyűjtésnek. Vagyis, gondoltam, ideális tesztelője lehet annak, hogy mit tud egy fizetős app (oké, ennek is van ingyenes verziója), amire annyira azért nem drága, mint azok az “online” “megoldások”, amiket ő talált. Mármint hogy átküld valami nyelvtanár húsz videót, és fizess érte tízezreket. (Közben járt élő tanárhoz is, teszem hozzá, nem csak az online-ban hisz.)

A Xeropan nem arról szól, hogy itt az MI, aztán beszélgessetek. Valójába a program több éves, és MI nélkül indult, teljes értékű nyelvtanuló appként. És eléggé könnyen elvarázsol, ha először találkozol vele.

xero2.jpeg

Egyrészt az egész Tanulás menüpont olyan, mint egy számítógépes játék, szereplőkkel, hangokkal, 3D-ben. Itt választod ki az téged érdeklő témakört, amin belül jönnek a leckék. Ezekben vannak szókincset bővítő leckék (mint a Duolingo), vannak videós leckék, amikor egy youtube-os videón hallhatunk valakit beszélni - alatta a szöveges átirat -, és ezzel kapcsolatban lesznek játékos feladatok. És itt baromi fontos, hogy a Youtube-videót a program készítői is úgy emelték át az angol nyelvű tartalmak közül, egyáltalán nem nyelvtanulás céllal készítette valaki.

xero1.jpeg

A szavak és nyelvtani szabályok teszt-szerű kitöltésén túl a nyelvtant el is magyarázza az app, a fizetős verzióban legalábbis. Mindezeket a témaköröket különféle nehézségi fokokba sorolták, így a kezdőtől a szakértőig egy csomó szint létezik. És anyu ellesz egy darabig: 10 ezer lecke van jelenleg az appban, három hónapja napi kábé 1,5-2 órát nyüstöli, és nem ért a végére. És az app folyamatosan frissül, hetente kábé egy órányi anyaggal. Átlagosan napi 10-25 percet használják a fizetős aktív userek az appot egyébként, anyu tehát kivétel (- árulták el a készítők).

A robotos beszélgetés itt, a leckék között is megtalálható időnként, de közvetlenül elérhető a Készségek fül alatt, ahol a folyamatosan frissülő heti leckék vannak, a szókincset és a nyelvtant külön kiemelő központi programrész, és a beszélgetős lehetőség.

xero3.jpeg

Ráeresztettem édesanyámat, mit szól hozzá. Tudni kell, hogy ő úgy tanul angolul, hogy szinte meg sem szólal, kizárólag befogadja a szavakat, szabályokat, szövegeket, de nincs sok alkalma beszélni. Ezért aztán, gondoltam, neki különösen jó lesz, ha nem egy ember előtt kell bénáznia az elején, hanem egy algoritmus figyel rá. Kit érdekel, ha nem sikerül?

A beszélgetőpartner a tematikához igazodik, lehet egy átlagos srác vagy az angol királynő is, akihez teára jöttük. A téma adott, például szobát akarunk foglalni egy szállodában, és a recepciós üdvözöl minket, kérdezi, mit szeretnénk. Ha bizonytalanok vagyunk, segíti előre a beszélgetést, rákérdez, esetleg erről meg erről lenne-e szó. Ha bizonytalanok vagyunk, az app segít, de ha nem kábé azt mondjuk, amire számít a program, akkor visszakérdez, hogy nem érti. Valójában be vagyunk terelve egy szűk mezőbe: a szállodában hiába mondtam, hogy holnapra szeretnék szobát két éjszakára, ő csak azért is mára akart adni nekem. Ez nem egy open world játék. Az a kimondott szövegmennyiség, amit meg elvár tőlünk a program az elején, nem túl sok, bár azért néha kiszól nekünk, ha túl szűkszavúak vagyunk.

Eleinte anyut nem fogta meg a dolog, és később sem lett kedvence. Viszont vissza-visszatér hozzá, és már ő is észrevette, hogy ki van jelölve számára a válaszok sora. Itt inkább arról van szó, hogy a beszédfelismerés (speech-to-text) elég fejlett már, így egy nyelvtanuló angolját is át tudja tenni az adott nyelvre. A szövegben értelmezni tudja az algoritmus azokat az elemeket, amikkel ő tud továbbmenni, a többi kuka. Itt tartunk most a mesterséges nyelvtanár, illetve társalkodó terén, és ha így vesszük, ez már elég jó tud lenni a kezdők számára. A kiejtést viszont nem javítja úgy, mint egy élő ember.

Egyébként a Xeropan fő célországa egyáltalán nem Magyarország. Az Unesco 2014-es kutatása szerint 2 milliárd nyelvtanuló van a világon, ebből az app 300 millió embert szólít meg. Csak angol nyelvet tanítanak, de azt 15 nyelven, 64 országban. Naponta több mint 1000 ember tölti le az alkalmazást, 1-4%-a vásárol is.

A Xeropan alapítói, egy nyelvtanár és nyelviskola-vezető, valamint egy nyelvet korábban sikertelenül tanuló üzletember, aki egy rakás nyelvtanárt elfogyasztott, a Google budapesti irodájával együtt választotta ki azokat az országokat, ahol nagyon megtolták a hirdetéseket. Franciaország, Németország, Ausztria, Spanyolország és Olaszország területén havi 5-6 millió forintot elköltenek az ügyfélszerzésre. Franciaországban már pozitív a ROI.

A Debrecenből indult, MI-vel megspékelt nyelvtanuló app, ami egyébként nem is ezért jó, hanem a hétköznapisága révén (volt olyan vásárló, aki a Facebook feedjéhez hasonlította a leckék témáit), még nagy jövő előtt állhat. Egészen komolyan veszik a készítők a felfuttatását, úgyhogy szerintem még hallunk róluk nemzetközi szinten is, és ha a jövőben az MI többre lesz képes, ők biztosan ott lesznek az első sorban a fejlesztések terén. Már ha elkezd termelni megtérülést a többi nagy piac is, nyilván.

Az app linkje.

Disclaimer: a posztért nem fizettek a készítők. (Nem, nem is küldtem számlát).




süti beállítások módosítása