almalé és kungfu Rólunk

Már idén jöhetnek az ARM-os Mac-ek, de van ennek értelme?

Kuo nem engedi el a csontot, és nagyon úgy tűnik, hogy teljesen komolyan gondolja: az Apple-nél megérett a helyzet arra, hogy kiadják az évek óta csak pletykaszinten, meg nyilván a cég kaliforniai tesztüzemében létező terméket, a saját fejlesztésű ARM procival ellátott Mac-eket.

A legmegbízhatóbb pletyka-elemző szerint már 2020 végén érkezhetnek az első ARM Macek, miközben 2021-re teljesen újragondolják a korábban beszüntetett MacBook vonalat, és abba is belepakolják a cuccot.

Viszont szerintem ez így nem áll össze. Két lehetőséget látok.

Az egyik, hogy amint az Apple kész van, és ki akarja adni az “ARM Mac”-eket (fontos, hogy így, ilyesmi névvel) pont hogy a MacBook szérián mutatja majd be azt. A MacBook legutóbbi generációja épp ezért jött létre: elfogadható, asztali rendszernek is elegendő teljesítményt adott amellett, hogy a baromi alacsony fogyasztás miatt hosszú üzemidő vagy kicsi akksi terheli a gépet. Ráadásul ventilátor sem volt benne, ami egyrészt hely-, energia- és súlyspórolás, másrészt meg jobb érzés úgy használni a cuccot, hogy nem hallunk sosem zúgást.

rfb-macbook-gold-select-201901.jpg

Az én olvasatomban az Apple egyáltalán nem egy generációsnak szánta az egyébként csodaszépre sikerült, és sokak által kedvelt, nagyon alacsony fogyasztású Inteleket használó laptopjait. Azért szüntették be a vonalat, mert kitalálták, mi jobb, mint az Intel. 2015-től 2019-ig tartották a kínálatban, és csak azért vették le, mert már úgy ciki volt, árcsökkentést meg nem akartak. Túl értékesnek tartották a terméket.

Valamikor a két fenti dátum között lett biztos, hogy nem az Intel a vonal az alacsony fogyasztású laptopok mezején, hanem az ARM.

Vagyis: nincs értelme 2020-ban bemutatni bármilyen ARM Mac-et, a 2021-es MacBook előtt.

A másik lehetőség, hogy nem “ARM Mac” az irány. Vagyis ARM, de nem Mac, új termékkategóriát vezetnek be. A Mac megmaradna egyelőre intelesnek, nem kevernék bele az ultraalacsony fogyasztást. Ennek megfelelően 2020-ban érkezhetne egy nem-Mac, bárminek is neveznék, és 2021-ben egy új MacBook, amit szintén nem így hívnának. Mint korábban írtam, ez a WWDC-n dől majd el: ha az Apple bejelent egy olyan hibrid UI-val rendelkező operációs rendszert, ami megágyaz egy ilyen iOS-macOS löncsnek - amit a trackpades iPad billentyűzet pletykája is sejtetett -, akkor szerintem nem Macek lesznek ARM-osak, hanem valami más.

Ha nem lesz ilyen, akkor az első ARM-os Mac a MacBook lesz.

Ámen.



Az iOS 14 elárulta, milyen cuccokat ad ki az Apple nemsokára

Az iOS 14 még nem jelent meg, de a kiszivárgott kódrészletében találtak egy rakás utalást arra, milyenek is lesznek az új hardverek. Vagyis mire számíthatunk az iPad Pro, iPhone 9 - a név még indig nem biztos - és AirTags kapcsán.

Ezek alapján az iPad Pro tényleg tripla lencsés hátlapot kap, telefotó, széles látószögű és ultraszéles látószögű lencsével, plusz time-of-flight 3D szenzorral, ami az objektumok távolságának meghatározásában vesz részt, a visszavert fény mérésének segítségével. AR cucc, főleg.

photo-1542345307-d87fd97e0ed5.jpeg

Az iPadhez plusz adalék, hogy trackpades billentyűzetet adna ki a tablethez az Apple, és egyre biztosabb, hogy ez tényleg így is lesz. Ez pedig azt is jelenti, hogy megjelenne a kurzor az iOS-ben - micsoda bizarr visszafordulás ez az időben -, ami csak akkor bukkan fel, ha megérinted a trackpadet. Ha nem nyúlsz hozzá, hamarosan el is tűnik, és az iOS megint olyan lesz, mint előtte.

A trackpad gesztusok kiadására is jó, és gondolom egy fullos Photoshopnak sem árt, ha nem kell mutatóujj vastagságúra szerkeszteni mindent. Lehetnének olyanok a fullos appok, hogy apró kapcsolók és csúszkák halmaza látszik, amire vagy kurzorral mész, és akkor laptopszerű az élmény, vagy ujjal, de akkor hosszú nyomással kell kinagyítani az adott elemet. Lassabb a munka, de nem megoldhatatlan. Ez csak az én teóriám.

Az iPhone 9 vagy SE 2 a most kinyert információk szerint valóban Touch ID-s lesz, valamint tudja majd az Express Transitot. Nem kell tudnod, mi az, mindenféle biometrikus azonosító nélküli vásárlásra használják fejlettebb helyeken (New York, Portland, Peking, Sanghaj, Japánban bizonyos helyeken), például tömegközlekedésnél. Pekingben és Sanghajban már az iPhone 6 is tudja ezt, mindenhol máshol csak a későbbi modellek.

Új Apple TV-ről is volt szó, de a mostani kódból az is kiderült, hogy új távirányító is készül. Hogy mi a baj a mostanival? Az, hogy egy rakás olyan képessége van, amit alig valaki használ, ezért aztán drága maga a remote, én például sem a giroszkópot, sem a Sirit nem használom vele, viszont az üvegből készült felületét már kettőnek is ripityára törtem. Közben megjött Svájcből a 6000 forintos hagyományos dizájnú Apple TV távirányítóm, aminek a legjobb ficsöre, hogy műanyag, és van rajta végre kikapcsológomb. Ilyeneknek örülök. Hamarosan teszt.

Új workout app is jöt az Apple TV-re. Vagyis letölthetünk mindenféle gyakorlatokat, amiket az Apple TV segítségével, vezetésével hajthatunk végre. Egyelőre nem tudom, miben különbözik ez a fitnesz DVD-ktől, azon túl, hogy “mi az a DVD?”, hacsak az Apple Music integrációban nem, vagyis hogy a saját zenéinkre izzadhatunk közben.

Jön az AirTag is, a kivehető aksis bigyó, ami felprogramozható, ami megkereshető, ami AR-rel is látható a térben. Hogy pontosan hogyan adja majd el az Apple, meg mit állít róla, nem tudni.




süti beállítások módosítása