Az Apple most már mindegyik iPaddel kompatibilssé tette valamelyik Apple Pencilt. Ami, felteszem, sokakat egyáltalán nem csigáz fel, hiszen nem rajzolnak. Fogalmuk sincs, ha leülnek egy üres lap elé, mi a fenét rajzoljanak az ovis jelükön kívül. Én is ilyen vagyok.
Persze, a Pencilnek vannak egyéb hasznos felhasználási területei. Itt van például 6 felhasználási tipp azoknak, akik nem rajzolnak. Firkákat, formákat, alaprajzot, folyamatábrát jegyzetelni, kézírással jegyzetelni, csúszkákat finoman állítgatni, kijelölni precíz mozgással vonalakat, színezőzni. Igen, színezőzni.
Őszintén szólva én sem tudom, miért vettem Pencilt a 2018-as iPadem mellé. Csak ki akartam próbálni, milyen egy aktív tollal rajzolgatni. Mennyivel jobb érzés lehet, gondoltam, hogy a tablet érzékeli a toll dőlési szögét, a nyomás erősségét, és egy precíz és könnyen csusszanó hegy is kellemessé teszi majd a tablet használatát, bizonyos feladatok esetében. De egyébként, ha nem rajzolsz vagy jegyzetelsz rajzzal, alapvetően nem tudod használni túl gyakran a Pencilt.
Viszont édesanyám előásott egy száz éves mesekönyvet, amit még ő hallgatott gyerekkorában, aztán meg én, aztán most meg az én gyerekemnek kellene megmutatni. De nincs jó állapodban:
Ez a Saláta Sára.
Elhatározta, hogy felújítja a könyvet, újrarajzolja. Pausz papír járt a fejében, vagy a sima lemásolás. Anyu jó ebben, emlékszem, a szuperhősöket is milyen zseniálisan lerajzolta gyerekkoromban. Textilipari mérnökként. Ez a tehetség.
Úgyhogy mondtam neki, anyukám, hagyd az ósdi technikát, itt az iPad, itt a Pencil, lefotóztam az eredeti mesekönyvet, lehet dolgozni. Már csak az app volt kérdéses, végül az Adobe Draw lett a nyerő. Ezzel vektoros képet lehet rajzolni, az ecsetek gyönyörű vonalat rajzolnak, és zárt alakzatokat lehet kitölteni színnel (az Adobe Sketch-csel például nem lehet). Ja, és a kiválasztott színeket el lehet menteni egy saját palettába, ami jól jön az ismétlődő szereplőknél, ahol a ruha mindig ugyanolyan színű. Simán beolvastam egy Image Layerre a telefonos fotókat (hiszen csak a vonalak meg a kábé színek kellenek, bármilyen minőség), anyut beavattam a Draw Layerek réteges világába, és magára hagytam. Az első próbálkozások inkább csak ígéretesek voltak:
Anyut ezután csak az mentette meg attól, hogy egész éjszaka rajzoljon, hogy lemerült a toll, és tölteni kellett. Másnap más magabiztos vonalakat húzott, zommolt be és ki, választott színeket.
Imádta. Órákig ült egy helyben, és rajzolt, alkotott. Időközben megtaláltam online a Saláta Sára egy új kiadását, amit végül meg is vásároltunk, de ekkor anyu elhatározta, hogy kifestőkönyvnek még mindig jó lesz, amit csinál. Úgyhogy folytatja a munkát, csak a színeket kiveszi a képletből.
Egy százezer körüli sima iPaddel és egy harmincezer körüli Pencillel olyan kreatív örömöt tudtok okozni, hogy ne hagyjátok ki. Kérdezte is anyu, hogy otthon folytathatja-e majd a tíz éves Asus laptopján. Nem, azon nem, de ne félj, anyu, a következő géped úgyis egy tablet lesz.
Egy 2018-as iPad az AQUA Webshopban 105.900 forint, egy első generációs Apple Pencil 29.990, hajrá, legyetek kreatívak. Az Apple azt úgyis nagyon szereti.
Disclaimer: az AQUA Webshop, akiknek külön Apple termékoldala is van, az Appleblog feat. Almalé és Kungfu partnere.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.