A kérdés ellentmondásos, hisz sok esetben épp a kütyüid azok, amik miatt nem tudsz elaludni alapesetben. Kutatások igazolták, hogy a lefekvés előtti képernyőre bámulás - itt főleg ugye a kék fényre, egy bizonyos hullámhosszra bizonyított a dolog - csökkenti a melatonin hormon termelését, ami viszont szabályozza az alvási ciklusainkat. Ezért aztán az első tippem természetesen az, hogy
kapcsold be a Night Shiftet minden iOS eszközödön.
Ezt a Beállítások - Kijelző és Fényerő - Night Shift menüpontban teheted meg. Viszlát, kék fény.
Persze ettől még nem fogunk feltétlenül elaludni, ha egyébként rossz alvók vagyunk. Ha mondjuk idegesek vagyunk valamiért, és nem megy. Mondok még olyan tippeket, amik bejöhetnek.
Próbáld ki a White Noise appot.
Nekem bejött. Van sok hasonló, ingyenes alkalmazás az App Store-ban, ezek fehér zajt, vagy annál kellemesebb, de mégis minden kitöltő hangorkánt bocsátanak ki magukból. Nekem a White Noise patak és eső hangjai jöttek be, akár simán telefonon beteszem, a kijelzőt le is kapcsolhatom, és a vastag csobogás kiürít minden más gondolatot a fejemből. Be lehet állítani, hogy magától lekapcsoljon, de egyébként nem fogyaszt olyan sok energiát.
Tedd be a nyolc órás Sleep albumot iTunes-ban.
Max Richter zeneszerző összefogott David Eagleman neurobiológussal, hogy együtt kitalálják, milyen zenét lenne jó hallgatni egy alvó embernek. A zene az alvás fázisaihoz igazodik, de akkor is nagyon tud működni, amikor még nem alszol: a repetitív dallam elringat, belesüllyedsz az álomba. Van egy rövidített verzió, eddig csak az volt elérhető Apple Music-on, de most végre a nyolc órás, teljes éjszakás album is hallgatható. Ez is, nyilván, kikapcsolt kijelzővel mehet melletted, nem merül le a teló túlságosan. (Egy iPhone X 60 órát képes zenét lejátszani egy feltöltéssel)
Próbáld ki az ASMR-t.
Az ASMR, a mikrofonba suttogás, kaparászás, kefélés és hasonlók mekkája nagyon elterjedt, az ilyen hangokra pozitívan reagáló agyakban pedig szexualitás-mentes agyi orgazmust is előidézhet a dolog. Mellékesen elaltat. Persze nem árt, ha az ASMR-t végző személy csinos fiatal hölgy, mint azt az ezzel foglalkozó Youtube-csatornákon láthatjuk. Lásd ASMR Darling, mondjuk.
De ugye Youtube-videókra elaludni azért nem jó, mert bármikor beüthet egy reklám, ami nagyon nem kellemes olyankor, amikor épp elaludtál. Szerencsére már van olyan app, ami reklámmentesen játssza le az ASMR videókat. (Egy iPhone X 13 óráig képes filmet lejátszani egy feltöltéssel)
Hallgasd Bob Rosst.
Bob Ross a 80-as 90-es évek televíziós figurája volt, a The Joy of Painting című műsorában kábé fél óra alatt festett meg egy képet, aminek minden mozzanatát szóban is közvetítette. Noha 1995-ben, tehát még az internetes bumm előtt meghalt, végül így is Youtube-sztárrá avanzsált a műsorával. A hangja és a kifejezésmódja miatt.
Bob Ross megnyugtató tónusát, és az olyan kifejezéseit, mint a “boldog kis felhőcskék” vagy a “nincsenek hibák, csak vidám kis balesetek”, az internet azzal díjazta, hogy YT-karrierje után Bob Ross mémek állandó szereplője is lett, mint a chill reklámarca. Míg annak idején a New York Times szerint fájdalomcsillapító helyett lehetett volna felírni a csávót, addig most azt állítják, ő a legjobb ASMR specialista, pedig azt sem tudta még, mi az.
A probléma ugyanaz: Youtube-on nem jó alvást segítő videót nézni. Szerencsére Bob Ross videói elérhetőek Netflixen is, valamint felvette audió formátumban magához a Calm.com, akik elég magas havidíjért mutatnak neked mindenféle megnyugtató izét.
És hogy ne csak az iPhone-t emlegessük: Apple Watch-on érdemes elindítani a légzőkört, és arra egyenletes be- és kifújást elérni, magunk megnyugtatására, valamint a világéra és így tovább.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.