almalé és kungfu Rólunk

Akkor mégis mit akar az Apple az autóiparban?

A héten jött a pletyka, vagyis inkább az antipletyka, ellenpletyka, esetleg apletyka: az Apple mégsem készít saját autót. A bohózatba illő Project Titant azonban nem állították le teljesen, és autós PLATFORMOT fejleszt tovább a felvett sok száz ember egy része a hírek szerint. 

És ez mégis mi a kutyacsököt jelent?

Először is azt, hogy történetében nem először, az Apple szoftverfejlesztőként szeretne viselkedni. Erre korábban három alkalommal volt példa a Recode gyűjtése szerint, és ezek sikerességére jellemző, hogy a háromból csak az egyikről tudtam.

screen_shot_2016-10-22_at_13_56_54.png

Az egyik, amikor az Apple elkezdje licencelni a Mac OS-t különféle klóngyártóknak, akik megépítették a hardvert, és mellé megkapták az operációs rendszert. Csak azért hallottunk erről, mert Steve Jobs első dolga az volt, amikor visszament az Apple-höz, hogy nagyon gyorsan leállította a folyamatot. Az Apple: hardver ÉS szoftver. Mindig is ez volt a cég legnagyobb ütőkártyája.

A másik két eset még kevésbé dicső, az egyik a Moto ROKR nevű mobil, amihez az Apple egy agyonbutított iTunes-t kínált. A másik a HP iPodja volt, ami azonban csak látszólag szoftvereladás: a HP lejátszója egy sima iPod volt, HP logóval, az Apple termékeitől eltérő színben. 

Mindhárom eset rosszul végződött.

Mi tehát az Apple elképzelése? Ha jól sejtjük, egy önvezető rendszert, és a köré épített multimédiás és egyéb szoftvercsomagot szeretnék megtervezni, hogy a luxusautógyártók ezt építsék be az autóikba. Hiszen akkor a két brand értéke összeadódik, az Apple is promózza az autókat, az autógyártó is a szoftvert, mindenki heppi.

Működik? Nem. Totális baromság. 

Mi zajlik ma az autóiparban? Közeleg az önjáró autózás kora, a piacra elkezdenek oldalról besomfordálni szoftveres és egyéb kisebb cégek, akik megépítenék a saját autójukat. A nagy nevek ezt nyilván nem teszik könnyűvé, miközben ők is ezerrel fejlesztik - valószínűleg - a saját válaszukat a kihívásokra. Nagyon sokat lehet kaszálni a következő egy évtizedben ezen, ráadásul újraosztják a kártyalapokat. Aki most sehol sincs, lehet, hogy a király lesz nemsokára. És persze fordítva.

Beenged-e a Mercedes, a BMW meg a többiek egy Apple-t, segíti-e a tolakodót, hogy jó pozícióban legyen ebben a harcban? Nem feltétlenül. Hacsak nekik nem éri meg nagyon ez az együttműködés. Az Apple viszont híres arról, hogy ha létezik egy abszolút fair határvonal két fél álláspontja között, ők inkább maguk felé húzogatják azt a határt a tárgyalások során.

Az autógyártók viszont alapból nincsenek is oda az ötlettől, források szerint

nem akarnak az autóipar Foxconnjai lenni.

Amit az Apple jelenleg fel tud mutatni, az a CarPlay, ami nagyjából le is fedi, amihez a cég jelenleg tud kezdeni egy autóval. Az meg már kész van. A többi egy súlytalan ötlet, amire az Apple most több száz embernyi munkaerőt allokál, akik évekig kergetnek valamit, amihez nincs is közük.

És a szmélyes véleményem az, hogy mindezt csak azért teszik, mert a menedzsment nem mer beleállni, hogy elcsesztük, és leállítunk mindent. Túl büszke hozzá. Megszületik egy részleg, egy kinövés, ami egy csomó energiát emészt fel, és nem lesz semmi haszna. Az ilyen daganatok fojtották meg annak idején az Apple-t, ezzel szakított Jobs, amikor azt mondta: fókuszálj arra a kevés dolgokra, amiben a legjobb vagy.

Az önvezető autó szoftvere pedig nem az.



Igen, TÉNYLEG kigyulladt egy iPhone 7 is

Miközben a Samsung okostelefonos történetének legnagyobb blamáját éli meg a sorozatosan kigyulladó Note 7-esekkel, történt egy fontos esemény.

Kigyulladt egy iPhone 7-es is Ausztráliában, és felgyújtott egy autót.

Gondoltam, gyorsan megírom, mielőtt kommentben megkapom, hogy jól elhallgatom a hírt. TÉNYLEG kigyulladt. Nincs mese, égett meg minden.

iphone-7-fire.png

A lítiumos akksik közül egyébként 1 a 10.000.000 az elfogadható kigyulladási érték. Nekem is simán elfogadható, de csak akkor, ha az az 1 nem az én telefonom. De nem nekem kell elfogadni, minden technológiának megvan a hibaszázaléka, ennek ennyi. Istenem, az akksik látványosan mennek tönkre.

A 9to5Mac kiszámolta, hogy ez mit jelent. A Note 7-ből 4-5 millió készülék volt kint, amikor kirobbant a gyulladásos botrány. 94 ismert gyulladást számoltak össze a megvásárolt készülékekben, mire visszahívták a Note 7-eseket. Ez az elfogadható hibaszázalék 188-szorosa. Ezért kellett visszahívni mindet.

iPhone 7-ből mennyi is van odakint? Ha 10 milliót mondok, nagyon alábecsülöm a valós számokat (az USA-ban két hét alatt annyit adtak el belőle, hogy az előző negyedévi eladások 43%-át vitte, egy negyedév alatt pedig világszerte több tízmillió fogy). Ebből eddig egy gyulladt ki. Épp a tervezett hibahatárnál vagyunk, egy a tízmillióból. 

Egyébként az Apple állítása szerint már jóval több mint egymilliárd aktív iOS készülék van a vadonban. Ha összesen száz kigyullad, még akkor is a technológia velejárójáró beszélünk.

Amit, basszus, oldjon már meg valaki. Ezt tényleg el kell viselnünk?


Magic Toolbarnak hívják majd az OLED gombsort

""""Valaki"""" nemzetközi szinten védette le a Magic Toolbar nevet, jelentette a The Trademark Ninja. Papíron nem az Apple volt, hanem a Presto Apps America LLC nevű cég, 16 ezer eurót elköltve a dologra. Ami nem tűnik ésszerű cselekedetnek, hacsak nem az Apple van a cég mögött.

macbook-pro-concept.jpg

Ráadásul ugyanazok az ügyvédek írták alá a papírokat, akik az AirPods védjegyet is intézték anno. Még ráadásabbul a nemzetközi elfogadásra pontosan azon a napon adták be a kérelmet, amikor még éppen el tudják intézni a dolgot

jövő hét szerdáig, a bemutató előtti napig!

A Magic Toolbar elég hosszú ideje az első olyan Apple dobás, amit kíváncsian várunk, és nem is sejtjük, mire számítsunk ezzel kapcsolatban. Ráadásul a Mac vonal számomra még mindig a legszerethetőbb szelete az Apple-nek, biztos nosztalgiából. Mindig öröm nekem, ha a számítógépek kapnak boostot.



Egykezes billentyűzetet fejlesztett ki az Apple már az iOS 8-ba, aztán kikapcsolta

A "Miért, ó, miért?" rovatunk következő részében azzal a billentyűzettel foglalkozunk, amit az Apple már az iPhone 6-os sorozathoz elkészített. Aztán végül sosem élesített. A kódra Steve Troughton-Smith, egy Apple hacker/fejlesztő bukkant rá, miközben az iOS Simulatorban turkált. 

A mai napig része az iOS-nek ez a billentyűzet (a kódban legalábbis), amit a képernyő szélétől jobbra vagy balra suhintással lehet előhívni. Ekkor a billentyűzet az adott irányba csúszik, hatalmas, életmentő másolás/kivágás/beillesztés gombokat előcsalva. Látszólag ez az egyébként is fasza ficsör az egyetlen, amit ekkor kapunk, de gondos megfigyelők észreveszik, hogy a csúsztatástól a billentyűzet nem oldalra csapódik, a látható tartományon kívül, hanem összezsugorodik, tehát továbbra is használható. Az egykezes gépelés, ami a legtöbb embernek az iPhone 6-os sorozattal lett kivitelezhetetlen feladat, ezzel lehetővé válna.

Ha be lenne kapcsolva. De nincs.

Nem tudni, mi az oka annak, hogy ezt az egyébként több szempontból is remek képességet nem élesítették az iOS-ben. Talán a billentyűzeten suhintás túl sokszor futott hibára, és adott be inkább egy karaktert. De hogy miért maradt a kódban a készre csiszolt megoldás, azt végképp nem értem.



A 2018-as laptopokba szánja az Apple az e-ink billentyűket

Korábban már rebesgették, hogy az Apple a Sonder nevű startuppal tárgyalt egy billentyűzetről, aminek minden egyes billentyűjén különálló e-ink kijelző lenne. 

A Wall Street Journal most utánajárt, és kiderült, hogy az Apple, a Sonder és a Foxconn egészen pontosan október 11-én ültek le tárgyalni Kínában. A téma pedig nem egy különálló billentyűzet legyártása volt, hanem a technológia egy sokkal jövedelmezőbb felhasználása

a MacBook termékpaletta felszerelése e-inkes billentyűzettel!

macbook-pro-concept.jpg

A pletyka szerint az Apple 2018-ra az összes gépét, még a legolcsóbb Air-eket is felszerelné a dinamikusan változó keyboarddal. Ez a kütyü a sima karaktereken kívül emojikat, parancsokat is képes lenne egyetlen billentyű távolságra hozni tőlünk, a több nyelven levelezgető embereknek pedig a haszna mindenki számára egyértelmű. 

A Sonder fejlesztése az eddig kikerült infók szerint még korai fázisban van, és a rendelkezésünkre álló kép tanúsága szerint a technológia még elég vastag. Ez nem szakszleng, a vastagot úgy értem, hogy vastag.

screen_shot_2016-10-13_at_8_31_49.png

Persze nem feltétlenül van szükség erre a térre (a fenti kép valószínű az akksit is tartalmazza), viszont ahhoz, hogy a legvékonyabb Apple laptopokba is beférjen a megoldás, nyilván okosan kell bánni a hellyel. Az viszont biztos, hogy míg egy különálló Apple e-ink billentyűzet piacra dobása nem rengetné meg a világot, addig a MacBook családba erőltetés az egész Mac portfóliót felrázza, épp úgy, hogy az OLED gombsor teszi majd reményeink szerint jövő csütörtökön.




süti beállítások módosítása