A Microsoft azért dobott nagyot a Surface Book laptoppal, mert lényegében megcsinálta a MacBook Prót windowsos környezetben, pluszfunkciókkal.
Végre egy komoly versenyző száll szembe az Apple évek óta változatlan formában árult gépével, ami nekünk is jó hír, mert a versenyhelyzet hatására simán lehet, hogy jobb Prókat kapunk a következő években, mint egyébként kaptunk volna.
Mondom, mit látok én: miközben a laptop egyre szebb, a kijelző egyre tökéletesebb lett, hardveresen valahogy elkezdett unalomba fulladni. Már csak a legnagyobb, legdrágább, 15-ös modellben van dedikált grafikus gyorsító, az sem különösebben erős, ami egy elsősorban grafikus munkákra szánt laptopcsaládnál elég ciki.
És most kiderült, hogy lehetne ezt másként is csinálni: a 13 colos Surface Pro, igaz, felárért, de rendes Nvidia gpu-val is kérhető, ami bizonyos esetekben komoly sebességkülönbséghez vezet a PC World szerint. Alapvetően nincs meg a Microsoft által ígért kétszeres szorzó, van azonban, hogy ennél is nagyobb a különbség.
A Cinebench cpu-teszt alatt még a MacBook Pro processzora az erősebb:
És hasonló a helyzet a GeekBench tesztjénél is:
Amikor azonban a grafikus gyorsító nyers számítási kapacitása kerül elő, erőre kap a Surface Book:
Míg a játéktesztnél a Microsoft gépe lemossa az Apple-t a pályáról:
És másik játéknál még brutálisabb a különbség:
Ráadásul intenzív gpu-igényes pro appoknál is látszik a lényeg (a rövidebb sáv a jobb):
És mindeközben nem rosszabb a Surface üzemideje, mint a MacBook Próé:
Mondom, mi van. A Pro egy tök jó gép, de 2015-re a grafikus teljesítmény komolytalanná vált egy modellt leszámítva az összes gépben, és egyébként hasonló folyamatok zajlottak le a másfél hete bemutatott új iMac-modellpalettán is. Miközben a processzorok szinte nem, vagy alig fejlődnek, kábé 5-10 százalékos gyorsulás van évente, az Apple teljesen lemondott a valódi sebességkülönbséget előidéző gpu-król és elkezdett szinte kizárólag az Intel integrált gyorsítóira támaszkodni. Ami profit szempontjából érthető, felhasználói oldalról nézve viszont elég pofátlan döntés.
A Microsoft megmutatta, hogy ebben a méretosztályban simán lehet normális teljesítményű gépet is összerakni. Oké, felárat kell fizetned az Nvidiáért, de legalább az esélyt megadják rá, miközben a 13-as Prót hiába pimpeled egymillió forintig, akkor is csak egy nagyfelbontású MacBook Air marad.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.