Na kérem, bekészítettük a champagne-t (ma ezt iszom a közvetítéshez), elhelyezkedtünk a székben, és várjuk az estét. Ma 19 órától Tim Cook a színpadra lép, és elmondja, miket várhatunk idén szoftveres téren az Apple-től. Lesz itt iOS, OS X, watchOS, és ha szerencsénk van, néhány elejtett mondat egy HomeKit-tel egybekötött Apple TV megjelenéséről. Ja, és az új zenei szolgáltatás: állítólag még pénteken is nagyban tárgyaltak az árról a kiadókkal, ha sikerült megállapodni, most bemutatják a nálunk nyilván el sem érhető lehetőséget.
A közvetítés után se menjetek messzire, mert Csaba nem sokkal utána elkészíti Magyarország leggyorsabban elkészülő videóját, amiben értékeli a helyzetet, és elmondja, mi miért lesz jó nekünk.
Szóval tartsatok ki, fél óra múlva kezdünk, addig ti is igyatok valamit. Rohadt meleg van.
Kungfu!
Az Apple.com-on beindult a live stream. Safariról (OS X vagy iOS) látogassátok meg az apple.com-ot. De minket is frissítsetek, ha szeretnétek tudni, mit gondolunk a bejelentésekről. Meg úgy általában az életről.
Vicces kisfilmmel kezdődik a WWDC. A konferenciáról készítettek egy kis bohózatot az amerikai hírességek. Állati. A liftes srácok is ismerősek.
Ez már egyértelműen show. A fejlesztőkről éppúgy szól, mint a szórakoztatásról. Azt hiszem, ez az Apple új mottója is lehet.
Kezdődik! Izgalom a köbön! Egy nagyon vidám Tim Cook a színpadon.
A 26. WWDC-re jelentkezők 80%-a elsőbálozó. Nemcsak a keynote-ot, hanem 30 sessiont is közvetítenek a következő napokban. Fejlesztők, figyelem!
OS X-szel kezdünk, aztán iOS, végül watchOS, natív appokkal. Kezdjük!
Nem is untat minket Cook azzal, milyen jól megy az Apple-nek, egyszerűen csak azt mondja:
Minden rendben velünk.
Óriási arc.
Craig a színpadon.
A neven sokat gondolkoztak. Így:
Végül a név OS X El Capitan lett.
A Safariban pinelni lehet az oldalakat, Kicsit olyan, mint a könyvjelző eszköztár. Ha szól egy zene, egy kattintással kiiktathatjuk a hangot, vagy megtaláljuk a zaj forrását, és elintézhetjük a weboldalt magunk. Apróságok, láthatóan ilyenek lesznek ma.
Viszont az intelligens keresőkifejezések tetszenek. Működnek a programokban és általánosan is.
A Mission Controllal is csináltak valamit, megnéztem, de nem jöttem rá, mi az. A fullscreen azonban osztható lett, tehát fix ablakokon dolgozhatunk egymás mellett. Ennek inkább ugye iOS-en lenne értelme. Gondolom ott is lesz róla szó.
A Mailben swipe-olva lehet törölni, csakúgy mint az iOS-ben.
További lehetőségek, érdemes mazsolázni:
És most: a teljesítménynövekedés: jön a Metal Macre! És persze durva teljesítménynövekedést jelent majd a grafikus számításokban.
Valami béna játékot mutatnak épp, amivel bemutatnák, milyen lehetőségek vannak a Metalban. Ennél azért nyilván több.
Mától elérhető az OS X El Capitan publikus béta a tesztelőknek. Ősszel jön az új operációs rendszer, ingyenes frissítésként, mindenki másnak.
iOS
Siriről van szó: 40%-kal jobban ért minket, 40%-kal jobban válaszol, és egymilliárd választ ad minden héten. Most viszont kap egy új képességet: Proactive Assistant. Automatikusan beteszi a naptárunkba az eseményeket, odavezet a következő találkozónkra, és megpróbálja eltalálni, ki hív minket, ha nincs a szám a telefonkönyvben. Tudja, mit csinálunk épp, és aszerint ajánl linkeket, gombokat, lehetőségeket.
Google Now, Apple módra.
Viszont: van API a keresésekre is. Tehát deep linkeket helyezhetnek el a fejlesztők a keresési eredményekbe is.
Reggel felajánlja azt az appot, amit általában használunk a lock screenen. Figyel arra, mit csinálsz, és ha hivatkozol a tevékenységedre, érteni fogja:
A kereső alatt Siri javaslatai lesznek a szokásos tevékenységeidre:
"Mutass fotókat tavaly júniusból" - Siri érti, és mutatja. Bejön egy találkozóról szóló email, a naptárban már ott is van. Sokkal gyorsabban lehet intézni a dolgokat. És az így megspórolt időt tudjátok mire fogjuk használni? Én tudom: még több információ befogadására.
És a keresésekről: a készüléken maradnak. Az Apple-t nem érdekli, és nem adják oda senkinek:
Jennifer a színpadon! Nő! Ahogy Tim Cook megjósolta!!!
A fizetési módokról beszél, és persze az Apple Pay-ről.
A sok állításból egyet emelnék csak ki, a többi nem nagyon érdekelt: júliusban jön az Apple Pay az Egyesült Királyságba is. Lehet Apple Pay-jel fizetni a tömegközlekedésért is Londonban.
A Passbook appból Wallett app lesz. Komolyan gondolják, hogy nem kell majd pénztárcát vinnünk magunkkal, az összes kártyánk, kedvezményünk és a banki hozzáférésünk az iPhone-on lesz.
Új téma: Notes.
Atyaég, mennyit használom azt. Végre okosabb lesz.
Elérhető a kamera az appon belül, lehet belefirkálni, fotókat betenni!
Új téma: Maps.
Bejelentették azt, ami Kínában már egy ideje működik (és ami Google Mapsban már az örökkévalóság óta, Magyarországon a FUTÁR-ral összekötve):
Hát ennyi. Lehet tömegközlekedéssel utat tervezni. Gondolom, Magyarországon még pár évig nem.
Új app: News.
A legnagyobb tartalomszolgáltatók jelenhetnek meg itt, személyes feedet mutat, egyedi kinézetű, jól olvasható, interaktív, animált oldalakat.
Újra egy nő! Cooknak igaza volt!!!!
Hirdetéseket nem látok. Megint kitalálták, hogy az újságírók ingyen dolgozzanak?
A blogokat is várják, az indulási fókusz az USA, UK és Ausztrália. A privacy elsődleges kérdés, itt nem szívják ki a sütik tartalmát a különféle szolgáltatók.
iPad multatasking!
Craig bemutatja az osztott képernyős működést.
Jobbról egy ujjal behúzva bejön az előző alkalmazás. Fentől lefelé húzva megjelenik a többi app ikonja is. Választhatunk, mit akarunk a már megnyitott app mellett látni.
Akár lehet videót nézni levelezés közben:
Plusz: az új iOS-ben az iPad billentyűzetén két ujjal suhintva áthelyezhetjük a kurzort, kijelöléseket kérhetünk.
Az iPad Air 2 lesz képes a fele-fele osztott programok futtatására, az iPad, iPad Air 2, iPad mini 2 és iPad mini 3 csak a Slideovert tudja majd (a jobbról behúzható második appot)
Jön az alacsony fogyasztású működés, ezt bekapcsolva plusz három órát lehet megtakarítani, ennyivel később merülnek le az eszközök - ha jól értettem Craig-et, ez az iPadekre vonatkozik.
Fejlesztők figyelem, új API-k:
HomeKit: egyre több eszköz egyre több területről ééééés elérheted az otthonod iCloudból, és nem kell hozzá Apple TV. Elég egy iOS eszköz:
Újdonság: Swift 2.
A Swift OPEN SOURCE lett! Ez nem is az Apple!
Júliusban publikus béta jön az iOS 9-ből, a beta.apple.com-on lehet regisztrálni. És elérhető lesz mindenkinek, akinek a 8-as:
Tim Cook átvette a színpadot, összefoglalja a nap bejelentéseit. És még egy mérföldkő: az App Store meghaladta a 100 milliárd letöltést.
A fejlesztők összesen 30 milliárd dollárt kaptak, ennyit utalt el nekik az Apple. Félelmetes lehetett részese lenni ennek a robbanásnak. Kívülről is izgalmas volt végignézni ezt a hét évet, képzeljétek el, milyen volt MEGCSINÁLNI.
Tim Cook megköszöni mindenkinek, hogy megváltoztatták a világot meg minden. És most jöhet a one more thing: watchOS, és a natív appok.
Első újítás: számlapok. Saját fotókból, saját fotóalbumokból is készíthetsz számlapot, és az Apple is felvett timelaps-szel egész napos városképeket.
És persze a fejlesztők is készíthetnek számlapokat (Complications):
A Time Travel pedig a Korona forgatásával előre és hátramozog az időben, és mutatja az akkori adatokat.
Felvehetünk barátot, aki mellettünk van, a kijelzendő barátok közé. Lesznek munkahelyi barátok meg barát barátok, hogy ne csak 20 embert lássunk egyszerre. Jön a FaceTime audio. Siri odafigyel az edzésekre, elkezdi bemondásra a workoutot. Megmutatja a Glancokat, és egy csomó új dolgot tud az asszisztens, érdemes majd megnézni a videót újra.
Jönnek a natív appok: az alkalmazás számításigényét az órának tolja, tehát telefon nélkül is működőképes marad a program, az iPhone ebben az esetben csak másodlagos kijelző lesz.
Mehet a James Bond-oskodás, a csuklódról indíthatod a hangfelvételt!
A Taptic Engine és a Korona is elérhető lesz a fejlesztőknek. Használhatják, ha már ott van.
A fejlesztői béta ma megjelenik. Ingyenes update lesz egyébként.
Tim Cook: One more thing. Jöhet az új zeneszolgáltatás.
Videót játszanak le a zene fejlődéstörténetéről. Valamiképp kontextusba kell helyezni, hogy ők is elkészítik a saját Spotify-ukat.
A név: Apple Music.
Jimmy Iovine a színpadon. A Beats átigazolt vezére mutatja be az új zenevásárlási lehetőséget.
A piac mostani kínálatát káosznak nevezi.
Az új ötlet: a zenét nem digitális jeleknek, hanem művészetnek fogja fel az új szolgáltatás. Nem tudom, ez mit jelent, de most már kíváncsi vagyok.
Azt hiszem, a statuálás a lényeg.
Az előadók közösségi eszközöket kapnak, hogy ellássák a rajongótábort. Több részből áll: egyrészt zenei stream szolgáltatás, kézzel válogatott playlistekkel, a szaros algoritmusok helyett az emberi érintés tisztaságával!!!!
Megállás nélküli rádió, csak a jó zenékkel. Gondolom ezt is kézzel válogatták ki.
És persze a közösségi szolgáltatások.
Nekem ez így nem tűnik másnak, mint hogy a már meglévő, specializált szolgáltatásokat megpróbálták egybe önteni, ami minden bizonnyal nem fog sikerülni.
Ezt a rádiót még mindig nem értem. Csak a legjobb zenék? Ezt állítja a világ összes rádiója, zenésze, rajongója, mindenki! Ki dönti ezt el? Mi ez az egész?
A Connectet sem értem. Lehet csekkolni még egy csatornát, hátha kirakott a kedvenc zenészünk valami anyagot magáról? Még egyet? Vagy akkor már ne is menjünk máshová? Ez nem egyszerűsítés, ez nekem egy káosz.
Persze, szép. Apple. Szépnek lett tervezve.
A lényeg ennyi: az iTunes összes dala elérhető vásárlásra ÉS streamre. Simán, keresésből vagy playlistből lehet indítani a streamelést. Van For You kategória, ahol ajánl nekünk az algoritmus rabszolga valami kis muzsikát. Ez tetszik, ez legyen. How much?
A Beats1 nevű rádióadásba is belehallgatunk (ez a neve). Olyan volt, mintha a GTA 3-ba csöppentem volna.
Azt hiszem, hogy most bemutatják az iTunes kínálatát. Egyesével. Ébresszetek fel, ha vége.
Most meghallgatjuk a zenéket abból az évből, amikor Eddy Cue érettségizett. Eddy, olvass a számról: nem érdekel!
Meny-nyi, meny-nyi.
9.99 dollár havonta, az első három hónap ingyenes. Június 30-án jön iTuens update-tel, Androidra is. Na, itt a lényeg. 14.99 dollár egy hatfős családnak, az összes családtag kap egy saját regisztrációt.
Azt nem mondták el, milyen országokba érkezik. Annyit tudunk, hogy több mint száz országba jön. Abban csak benne vagyunk, nem? Nyugtasson meg valaki, hogy benne vagyunk, az ég szerelmére!
Most meg már zenélnek is. Félek biztosra mondani, de mintha vége lenne a bulinak.
Csaba gőzerővel készíti a véleményvideónkat az eseményről, érdemes megvárni.
Tényleg vége. Elköszönt meg minden. Jó éjt nektek, miután megnéztétek Csaba videóját. De addig nem.
És el is készült:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.