Tegnap megjelent az eddigi legfontosabb Yosemite-update, a 10.10.3-as, ami a Photos alkalmazás miatt lett több a szokásos frissítéseknél. Ez a program váltja az iPhotót és az Aperture-t, az utóbbit használó juzerek most nyilván kicsit csalódottak, de az iPhoto felhasználói tábora kábé ezerszer nagyobb volt, és ezek a tömegek meg pezsgőt durranthatnak: igazi megváltás az új program.

111.jpg

Tök érdekes a sztori folyamatábrája: volt az iPhoto, aztán ennek megjelent a butább, egyszerűbb testvére iPhone OS-re, a Photos, ami eredetileg olyan keveset tudott, hogy 2012-ben iOS-re is kihozták az iPhotót a komolyabb képszerkesztési feladatok elvégzésére.

Mekkorát változott azóta a világ!

Alig három év telt el, és az iPhoto már sehol sincs az App Store-ban, de tegnap óta a Macen is véget ért a program, mert átvette a szerepét a néhány éve még lesajnált Photos. Hogy miért kellett vesznie a 2002 januárja óta elérhető programnak, annak több oka lehet.

555.jpg

444.jpg

Egyrészt olyan fontosak lettek a felhőalapú szolgáltatások, hogy azokat sokkal jobban ki tudta szolgálni az eleve online funkciókra kialakított Photos, de volt egy szerintem ennél sokkal fontosabb érv is.

Az iPhoto egyszerűen menthetetlenül szar volt.

Túl nagyra nőtt, túl sokat frissítették, 2002. óta tíz nagyobb verzió jelent meg és mindegyiktől kicsit bonyolultabb, átláthatatlanabb, lassabb lett. Egyre több időt vett igénybe, amíg elindult a program, megakadt egy olyan egyszerű gomb megnyomásától, mint az Edit, valószínűleg Tim Cooknak is elege lett a sok strandlabdából, és egy ponton azt mondta, oké srácok, hagyjuk ezt a dögöt és kezdjük el nulláról a fejlesztést.

Így született meg a OS X Photos, ami tegnap óta ott lehet a gépeteken. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az iPhoto sem tűnt el, bármikor elindítható, bár érdemes számolni azzal, hogy a Photos telepítése után már nem egyezik a két adatbázis: az első elindításkor még mindkét programból nézve ugyanazokat a képeket látod, viszont ha az egyiket elindítva törölsz egy képet, a másikban még ott lesz a fotó az aktívak között. Ez mondjuk azért gond, mert az én 27 ezer képemből jó 7-8 ezer törlésre várt, és a jelek szerint most duplán kell majd elvégeznem a munkát, hogy tényleg ne legyenek a gépen a fájlok.

333.jpg

Na de: nem akarok nagyon belemenni a Photosba, mert szakértőnk, GK már nagyon sokszor írt alapos anyagot róla, csak a saját benyomásaimról röviden:

  • - a program elképesztően gyors. Olyan ügyesen oldották meg a képkezelést, hogy eddig még egyszer sem szaggatott, sosem kellett homokórát néznem, akárhová böktem, pedig egy három éves gépről van szó, a fotók merevlemezen vannak, és 27 ezer fotóról, meg 125 gigabájtról beszélünk
  • - átlátható, értelmezhető, könnyen kezelhető a Photos, nem kell egy másodpercig sem tanulni. Az Eventek eltűntek, de egyáltalán nem hiányoznak
  • - idegesítő a törlés teljes képes nézetben: ilyenkor minden egyes delete-nél rákérdez, hogy biztos vagy-e a dolgodban. Hétezer fotónál ez elég problémás, de ha command-delete-tet nyomsz, kérdés nélkül töröl
  • - az iCloud Photo Library őrült izgalmas és nagy lehetőség és GK szerint tök jól működik: ha megváltoztatok egy fotón valamit a Macen, egy másodpercen belül látom azt iPhone-on, iPaden és viszont. Ráadásul minden képem elérhető lesz iOS-en is, alapból csak thumbnailek formájában, amik kábé tized akkora helyet foglalnak el, mint az eredeti képek, ha viszont rábökünk valamelyikre, letöltődik a kép
  • - Viszont: az iCloud Photo Library nem mostanában lesz elérhető. Képzeljétek el, hogy ezekben a pillanatokban néhány tízmillió Mac-júzer próbálja feltölteni a néhány tíz gigabájtnyi fotóját az Apple szervereire. Az eredmény: egy óra alatt háromszáz képet sikerült feltölteni. Ilyen tempó mellett nálam négy napig tart majd a folyamat, csak abban bízhatok, hogy Amerikában lassan lefekszenek aludni az emberek és néhányan talán kikapcsolják a gépüket.

222_1.jpg

Összegezve: iPhoto júzereknek ez egy tökéletes megoldás, ami érdemben javít majd az OS X élményen, ingyen.

Jó húzás volt, Apple!