Az Apple nyilvánosságra hozta a karácsonyi, első negyedéves eredményeit. A piac rekordokra számított, ehhez képest kiderült, hogy egy minden racionalitást nélkülöző atomrobbanás történt. Nézzük a számokat:
Bevétel 2015/Q1: 74,6 milliárd dollár
Bevétel 2014/Q1: 57,6 milliárd dollár
Változás: + 30%
Rekord eredmény, de mekkora rekord! Persze lehetett tudni, hogy nagyot futott néhány termékcsoport, de ez a harminc százalék egy ekkora vállalatnál már az ésszerűség határain kívül van. Ha ezek után is csalódottak lesznek az egyébként most már sokkal óvatosabban jósolgató elemzők, akkor ideje felírni nekik Vigyorexet!
Nézzük a mocskos kapitalisták bibliáját, a tőkések totemállatát, a fogyasztói társadalom apoteózisát: a profitot!
Nyereség 2015/Q1: 18 milliárd dollár
Nyereség 2014/Q1: 13,1 milliárd dollár
Változás: 38%
A megnövekedett bevételhez tavaly még nem járt magasabb profit, idén viszont változott a helyzet, annyi pénzt termelt az utolsó negyedévben az Apple, hogy még. Majdnem negyven százalékkal nőtt a profit. Értitek ezt? Negyven százalékkal! Annyival nőtt a profit egyetlen negyedévben, amennyit egy-egy jól menő informatikai cég ér.
Eladott iPhone 2015/Q1: 74,5 millió db
Eladott iPhone 2014/Q1: 51 millió db
Változás: + 46%
iPhone bevétel 2015/Q1: 51,2 milliárd $
iPhone bevétel 2014/Q1: 32,5 milliárd $
Változás: + 57%
Esküszöm, szégyen, hogy a legkevésbé érdekes iPhone-frissítés hozta el a legbrutálisabb eladásokat ever, de ez is csak azt bizonyítja, hogy nálam értőbb fickók végzik a tervezést Cupertinóban. Megérezték, hogy mire van szüksége a világnak és az iPhone 6 meg a 6 Plus olyan vérengzést vitt véghez a piacon, hogy azt még Dél-Koreában és Kínában is megérezték. Brutális siker. 46 százalékkal több eladott készülék? 57 százalékkal több bevétel? 57? ÖTVENHÉT?
ÖT-VEN-HÉÉÉT?
Eladott iPad 2015/Q1: 21 millió db
Eladott iPad 2014/Q1: 26 millió db
Változás: -20%
A tavalyi masszív, 14 százalékos növekedés után már sejteni lehetett, hogy idén változni fog a helyzet. Nem feltétlenül arról van szó, hogy kifulladt a termékkategória, a gond ennél összetettebb: egyrészt az iPad avulási ideje elég hosszú, én a harmadik generációt használom és még egy-két év bőven van benne, szóval ritkán történik csere. Előre törtek persze az androidos készülékek is. És ott van az iPhone 6 Plus, ami már majdnem iPad, de annyira mindenképp nagy, hogy felesleges legyen mellé tabletet venni. Ez látszik is az eladásokban.
Eladott Mac 2015/Q1: 5,52 millió db
Eladott Mac 2014/Q1: 4,8 millió db
Elemzői becslés: 4,6 millió db
Változás: + 15%
Tavaly is tisztességesen erősödött a kategória, idén is bíztatók voltak az előjelek, például nem lehetett figyelmen kívül hagyni, hogy az Apple lett az ötödik legnagyobb számítógépgyártó a világon - ez a bravúr a vállalat közel negyven éves fennállása óta egyszer sem jött még össze.
Eladott iPod 2015/Q1: Ki sem merik írni
Eladott iPod 2014/Q1: 6 millió db
Eladott iPod 2013/Q1: 12,7 millió db
Elemzői becslés: 8,4 millió db
Változás: - ???%
iMi?
A részvények a fentieknek megfelelően jelenleg 3,5 százalékos mínuszban vannak, gondolom telesírták a hatalmas párnáikat a brókerek, amikor megtudták, hogy a világ legértékesebb informatikai vállalata szaros 30-60 százalékos növekedéseket hozott össze egy év alatt.
update: zárás utáni kereskedésben már 5,7 százalékos pluszban járnak.
update 2: az Apple Watch áprilisban érkezik, plusz a mostani volt minden idők legnyereségesebb negyedéve, nem az Apple-nél, hanem a valaha létezett összes vállalatnál. Épp a Gazprom ment a sarokba sírni az elsőség elvesztése miatt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.