A BBC nemrég egy filmet mutatott be azzal a felütéssel, hogy az Apple "megszegi az ígéretét". Az ígéret: rendszeresen felülvizsgálja a beszállítói láncát, hogy minél kevesebb legyen a visszaélés és minél jobbak a munkakörülmények. A megszegés: van, hogy ez nem valósul meg.
Attól függetlenül, hogy a legtöbbünk szerint gyártósoron vagy ónbányában dolgozni alapból szopás, a film tényleg gáz dolgokra világított rá - amiket azért eddig is tudtunk, hiszen a távol-keleti húsdaráló része. Egyre kisebb része, de tagadhatatlanul jelen van. Ráadásul az Apple az egyetlen cég, ami vállalta egyáltalán, hogy folyamatos auditokkal és nyomásgyakorlással megpróbálja ezt jobbá tenni. Mindenki más baszik rá, de hát aki ígért, azt lehet ellenőrizni.
Mint egy rosszul szervezett munkahelyen: aki dolgozik, az hibázik. Aki nem dolgozik, azt nem csesztetik.
Jeff Williams, az Apple egyik vezetőjének belső levele elég jól rávilágít néhány olyan dologra, amit az Apple korábban elmondott a BBC-nek, de ami nem került bele a műsorba.
A levélben lévő állítások közül néhány:
- Az Apple hivatalosan is elismerte, hogy a az indonéziai ónbányákból származó alapanyagokba bekerülhet illegális forrásból származó ón. Tisztában voltak az Indonéziában tapasztalható kontrollálatlan káosszal a beszállítói láncban.
- Megtehették volna, hogy nem onnan vásárolják az ónt - állítja Williams. Egyszerűbb út lett volna, és elkerülték volna a kritikát. De ez a lusta és gyáva út, ők inkább a másikat választották. Megkerestek más gyártókat, és együtt megalakították a Tin Working Group nevű szervezetet, és folyamatosan nyomást gyakorolnak a korrupt szerveződésre és a kormányra. Kongóban már sikerre vittek egy ilyen módszert, írja az Apple-vezető, és itt is sikerülni fog idővel.
- A Supplier Responsibility programban csak tavaly 630 komoly auditot folytattak le Kínában, ami mélyinterjúkat is magában foglalt a dolgozókkal, a főnököktől távol, a saját nyelvükön. Minden esetben kiderült valamilyen szabályszegés, teljesen mindegy, milyen szofisztikált céget vizsgáltak. Nagyon sok a gond, és lassan javítanak rajtuk, kikényszerítik az akaratukat. Valóban, még nem sikerült elérni azt, hogy nyugati körülményeket tapasztalhassanak az Apple-nek gyártó üzemekben. Az Apple csak annyit állított, hogy a változás folyamatban van.
- Egy eredmény: néhány éve egy átlagos munkahét 70 óránál is magasabb volt a gyárakban. Az Apple ezt 93%-ban le tudta szorítani 60 óra alá. És még javít majd, ez csak részeredmény. De ebben sajnos benne vannak a 12 órás munkanapok.
- Még egy: munkakörvetítők vették el a munkások papírjait, és kényszerítették őket, hogy fizessenek részesedést azért, hogy bejuttatták őket a gyárba. Az Apple 20 millió dollárnyi kárpótlást segített kieszközölni ezeknek az embereknek. És minden dolgozói bejelentést egyenként megvizsgálnak, komolyan vesznek és intézkednek az ügyükben. Ezt mondja az Apple.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.