Vázlatszerűen:
- tavaly borult az NSA-bili, kiderült, hogy az amerikai nemzetbiztonsági szolgálat pont olyan mélységben és alapossággal tud megfigyelni, ahogy a konteósok képzelték
- az NSA szerint nem is
- na jó, tényleg lehallhatnak minden telefonbeszélgetést, de csak a mi érdekünkben
- ez persze elég szar érzés, elvi síkon
- zárójelben tegyük hozzá, hogy nyilván ezzel összefüggésben nem történt a New York-i, londoni és madridi robbantáshoz hasonló terrorcselekmény az elmúlt közel tíz évben a nyugati világban
- ami meg jó
Szóval dagad a botrány, most épp az derült ki, hogy az NSA bármikor képes a távolból bekapcsolni az iPhone-od kameráját és megfigyelni, hogy épp mit művelsz, ami a mobilos pornóhuszároknak különösen rossz hír. Persze elég kicsi az esély arra, hogy pont téged figyeltek volna meg, de ha valamelyik unatkozó esti ügyeletes NSA alkalmazottnak kedve volt chatroulette-et játszani az iPhone-okkal, akár bele is kerülhettél a szórásba. De ami ennél is félelmetesebb, az a technológiában rejlő lehetőség: ha váratlanul mégis létrejönne a gondolatrendőrség, ha az USA gondolna egyet, és holnaptól újra beköszöntene valami mccarthyzmushoz hasonlító borzalom, akkor minden technológia adott lenne az 1984 disztópiájának a megvalósításához. Éljenek a teleképek!
Képzelhetjük, hogy az Apple mennyire örül, hogy pont az iPhone-t emlegetik folyton a megfigyelési botránnyal összefüggésben:
Szóval jelenleg ott tartunk, hogy az iPhone-od és valószínűleg bármelyik okosmobilod a tudtodon kívül bármikor megfigyelhet. Ennél egyel durvább, hogy az Apple szerint a gyártó tudta nélkül: egy most kiadott közleményben azt állítják, hogy sosem adtak engedélyt az NSA-nek bármiféle program telepítésére, és nem is tudtak arról, hogy az iPhone megfigyelt készülék lett volna. A szivárgó információk fényében viszont azonnali nyomozást kezdeményeztek, hogy kiszűrjék a hekkereket, függetlenül attól, hogy ki áll mögöttük.
További következtetések:
- fura, hogy bármi olyan történhet az iPhone-nal, amiről nem tud az Apple.
- nem kizárt, csak fura.
- ha a fenti sztori igaz, most épp a jó oldalon állnak a világ legjobb hekkerei, pont, mint azokban a filmekben, amikben az amerikai kormány felkéri a tehetséges kódtörőt, hogy az aszterodia-becsapódás/terrortámadás/Földmagleállás megakadályozása érdekében állítsák képességeiket az emberiség szolgálatába
- ugye kinek mi a jó oldal,
- a preferenciák egy pillanat alatt megváltozhatnak, és akkor megint eljutunk az 1984-hez.
Kis lezárás: ismertem egy vállalkozót jó 15 éve, aki csak úgy volt hajlandó tárgyalni az üzleti partnereivel, ha azok kivették a mobiljukból az akkumulátort, berakták az alkatrészeket a kocsi csomagtartójába, majd alaposan eltávolodtak a járműtől. Akkor ez felesleges paranoiának tűnt.
Nem volt az.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.