Reálisan nézve a mobilok és tabletek piacán most az Apple és a Google az úr. Bár a BlackBerry a telefonokon még mindig erős, tabletszinten még nem tudott áttörést elérni, a Windows Phone-nak meg még bizonyítania kell, hogy a Nokiával összeborulva komoly tényezővé tud válni.
De úgy néz ki, van egy harmadik trónkövetelő is, a halottnak hitt webOS. Ezt a rendszert még a Palm fejlesztette abban a reményben, hogy képes lesz vele megmenteni magát. Nem tudta, bár az operációs rendszer jó volt, a cég elbukott, majd felvásárolta a HP. A HP-nek pont a webOS miatt kellett a Palm: azt remélte, hogy képes lesz vele megmenteni haldokló mobil-üzletágát. Nem tudta, így le is állította a fejlesztéseket, majd bejelentette, hogy befejezték a webOS támogatását, ennyi volt, szevasztok.
Miközben úgy tűnik, hogy a mindenki által dicsért webOS az összes tulajdonosára csak bajt hozott, a HP most egy olyan lépésre szánta el magát, ami akár életet is lehelhet a katatón platformba: nyílt forráskódúvá teszi azt és megosztja partnereivel, sőt, az egész közösséggel, hogy bárki fejleszthessen rá kedvére.
Ezzel a döntéssel a HP nagyon erős konkurenciát teremthet az Androidnak azon a piacon, amelyiken számos gyártó szenved már attól, hogy nem tudja magát megkülönböztetni ellenfeleitől: mindegyiket ugyanaz az operációs rendszer fut, csak a skinekkel lehet variálni.
Kérdés persze, hogy lesz-e elég alkalmazás, képes lesz-e akkorára nőni a platform, hogy a programozóknak megérje webOS-re fejleszteni. Mindenesetre a HP már bejelentette, hogy jövőre webOS-re épülő tableteket tervez piacra dobni, szóval egy nagy gyártó már mindenképp lesz a nyilt forráskódú operációs rendszer mögött.
A bejegyzés trackback címe: