Így született meg az „autostereoscopic” projektor ötlete, ami hasonlóan működik az ugyanilyen elvű monitorokhoz: a képpontok kibocsátási szögeinek állításával más képet kap a bal szem, más képet a jobb. Csakhogy a monitor ilyen módon csak egy felhasználó számára nyújthat élményt. Az, hogy ez az eljárás egy vetítővásznon is használható legyen, régen várt és jelentős újdonság.
A szabadalom szerint a 3D stereoszkópikus renderelő motor lehet firmware, vagy hardver a grafikus kártya részeként, esetleg szoftver a videókártya processzorán futtatva. A képet interconnect (akár a DVI szabványnak megfelelő) kábeleken keresztül küldené ki a kódoló számítógép. A különböző eszközök sorba kapcsolását a fenti képen láthatjuk.
A térbeli hatást úgy érik el, hogy a vásznon domború pixeleket helyeznek el. A vetítő egység tudja ezek pontos pozícióját, és a fénysugarakat úgy pozícionálja, hogy az egyenetlen vászonról lepattanva a sugarak egy része a néző bal, másik része a nézők jobb szemén landoljon. Az így kapott különböző képeket az agyunk úgy rakja össze, hogy a kép térhatásúnak tűnik - igazinak, nemcsak lapos síkokat látunk térben, állítja a szabadalom.
Ahhoz, hogy a koncentrált fény pontosan elérkezzen a rendeltetési helyére, ismerni kell a nézők pontos helyzetét, testtartását (vállak helyzete), fejtartását. A néző helyét meghatározni nem gond, hiszen elég, ha rögzített székeket helyeznek el a teremben (ha meg nagyon izeg-mozog a delejezett alany, le lehet kötözni a székhez, és máris csak a fejmozgást kell figyelnünk, vagy rászerelnek mindenkire egy nyak- és fejmerevítőt, de akik kényelmetlennek találták a polarizált szemüveget, nagy valószínűséggel ettől az ötlettől sem lennének oda). A pontos helyzet meghatározásáról megfelelő szkennerek gondoskodnának, amik kellően felkészültek egy ilyen feladatra. Szerintem itt válik a dolog kissé irrealisztikussá, és extrém módon költségessé. Aztán persze éljenek a merész mérnökök, kívánom nekik, hogy célba érjenek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.