almalé és kungfu Rólunk

Apple Watch 5 napló: zajmérés + iránytű

Több mint egy hete használom az Apple Watch 5-öt, az Apple legújabb okosórájának legfontosabb újításáról, az always-on kijlezőről írtam már, most pedig két olyan képességről beszélek, amik szintén fontos újdonságok az Apple óráinak történetében.

Zaj

A zajmérés nem is annyira Series 5 ficsör, ugyanis a Series 4 is tudja az új watchOS-sel. Arról van szó, hogy az appok között megjelent egy zajszintmérésre alkalmas gyári progi, amit komplikációként is rátehetjük a legtöbb óralapra. Így amikor felemeljük a kezünket, és aktív állapotba vált az óra, rögtön mutatja, milyen a környezetünk zajterhelése.

dsc09640.JPG

dsc09639.JPG

dsc09664.JPG

Komplikáció esetén egyébként szinte nem is kell várni arra, hogy mérjen: azonnal megjelenik a decibel-érték, és elég sűrűn frissül ahhoz, hogy folyamatosan pontos képünk legyen a fülünket ért terhelésről.

Egyébként az AirPods Prók kiadásával vált egyértelművé, hogy az óránk ezen képessége nem az egyetlen felhasználási módja ennek az egészségügyi értékmérőnek, sőt az Apple mindjárt egy másik területen is használta az alacsony fogyasztású zajmérési algoritmust / hardverhasználatot, mégpedig a fülesek folyamatos környezeti monitorozására, hogy a zajszűrés a fülben a lehető legpontosabb legyen. Elsőre úgy tűnhet, hogy az AirPods Prókban megtalálható felhasználási mód a fontosabb, az órában csak egy melléktermék található, de aztán rájövünk, hogy a két termék együtt teljes: az egyik eszköz megmutatja, mennyi az annyi, a másik meg tesz is ellene.

Az Apple egyébként tájékoztató anyagot is mellékel az egészségügyi dolgai mellé, így a számszerű decibelek mellett megmutatja, magyarul leírja azt is, mekkora a kisebb vagy nagyobb veszélyt jelentő dózis, és hogy ez mit is jelent a való életben: 80 decibel alatt zöld színnel jutalmaz minket, e felett sárgával mutatja a veszélyt. Egyébként 100 decibelig különböztet meg szinteket, e felett már napi 3 perc elég a halláskárosodáshoz, így ezt maximális veszélynek mutatja az óra (miközben 80 decibelt azért napi 5 órában is képesek vagyunk minden további nélkül elviselni).

A kezdeti újdonság persze rávesz minket, hogy minden megmérjünk. Így megtudhatjuk, hogy 30 decibel alá sosem megy a mérő, legyünk akár egy hangszigetelt házban egy csendes, néma őszi éjszaka. Egy átlagos beszélgetés 40-50 decibelt ad a fülnek, ha meg beszállunk az autóba, és kellemesen hangosra állítjuk a hifit, akkor az olyan 80 decibelt jelent. Ugyanezt elérhetjük Budapesten a metrón vagy más zajos helyen is. Koncerteken nyilván még magasabb az érték.

Pár nap után azonban már nem méregetünk mindent, ilyenkor arra hagyatkozunk, hogy az óránk figyelmeztessen minket a zajveszélyre. Be lehet állítani, milyen érték felett bökdösse meg a kezünket, így alkalmazkodik a jelzés a megszokott környezetünkhöz.

És egy privacy matter: Az Apple Watch nem rögzíti és nem menti a szintméréshez használt hangokat.

Irány

Ez már igazi Series 5 képesség: valódi mágneses iránytűt kapott az óra, ami Wi-Fi- vagy mobilhálózati kapcsolat nélkül, azonnal, kalibrálást nélkülözve utatja az irányt. Mint egy analóg cucc, csak épp el kell indítani egy appot. És persze komplikációként is beállítható, de ez nyilván ugyanúgy nem frissül inaktív állapotban, mint ahogy a zajmérő sem.

dsc09643.JPG

img_3283.PNG

Az iránytűt le is olvashatjuk, de a bal felső sarokba ki is írja, hogy az óra számlapjának teteje milyen irányba néz (nyilván érdemes vízszintesen tartani a pontosság érdekében, a vízszint pontos beállításában segít az appban egy célkereszt is). Be lehet állítani, hogy a mágneses vagy a valódi északot mutassa az iránytű, a Föld mágneses pólusai ugyanis folyamatos mozgásban vannak, és egy elhajlás figyelhető meg az Északi-sark iránya és a mágneses észak iránya között. Az óra alapból a mágnesest mutatja.

Fontos tudni, hogy nem minden szíj megfelelő az iránytűs Series 5-nek:

az Apple bőrszíjában és milánói szíjában, valamint a korábbi sportpántjaiban mágneses anyagok találhatók, amelyek zavart okozhatnak az Apple Watch iránytűjének működésében. A 2019 szeptemberében forgalomba hozott sportpántok és a sportszíjak nem befolyásolják az iránytű működését.

Korábbi cikkek Apple Watch 5 témában itt.

A Series 5 a csuklómon az AQUA Webáruház jóvoltából van nálam, a teszt végén meg tudjátok vásárolni, olcsóbban. Az AQUA Webáruház összes Apple Watch témájú terméke itt található. Az AQUA Webshop az Appleblog feat. Almalé és Kungfu partnere.



Apple Watch 5 napló: always-on kijelző + akkumulátor

Több mint egy hete használom az Apple Watch 5-öt, az Apple legújabb okosóráját, aminek legfontosabb újítása az always-on, tehát folyamatosan bekapcsolt kijelző. Pár posztban leírom a tapasztalataimat, röviden, hogy ne kelljen kilométereket olvasni, de átjöjjön, mi is az óra előnye, hátránya.

A mindig bekapcsolt kijelző tényleg a legfontosabb, ami történhetett az órával. Tulajdonképpen így lett óra belőle, eddig csak testre erősíthető apró kijelző volt, amit történetesen be tudtunk kapcsolni a karunk egy bizonyos mozdításával is. Az esetek felében az órát úgy olvastam le, hogy nem ébresztettem fel a kijelzőt, hagytam, hadd maradjon az alacsony fogyasztású, 1Hz-es álmában.

Mi történik ilyenkor? Mindig más, számlaptól és komplikációtól függ.

A számlapok egy részénél, különösen, ha jellemzően sötét számlapról beszélünk, egyszerűen csak lecsökken a fényerő. A világos vagy élénk színű óralapoknál a világos és színes részek elsötétednek, akár teljesen.

img_3150.JPG

img_3153.JPG

Az olyan elemek és komplikációk, amik folyamatosan frissülnek (másodperc-mutató, decibel-mérő) nem látszanak többé, de ha meggondoljuk, ez a legtöbb esetben nem játszik. A holnapi időjárás, a legutóbbi pulzusunk, az ikonok, az aktivitási köreink, a legutóbbi alvásunk minősége mind olyan adat, ami percenként sem frissül, nemhogy gyakrabban. Ezeket az adatokat mindig láthatjuk a kijelzőn, ahogy a percmutató és halad.

Ha nem az óralapon voltunk, hanem valahol máshol, akkor takarékos módban a hátteret elmossa az óra, és egy pontos időt tesz elénk.

dsc09639.JPG

Ez egy aktív állapot:

dsc09659.JPG

Ez egy takarékos állapot:

dsc09660.JPG

Ez egy aktív állapot:

dsc09657.JPG

Ez egy takarékos állapot:

dsc09658.JPG

Ez egy aktív állapot:

img_3169.jpg

Ez egy takarékos állapot:

img_3170.jpg

A “pihenő” módban a fényerő nem akkora, hogy bármit megvilágítsunk vele, ha valaki csuklóján látjuk távolról, nem mondanánk, hogy világít, kivéve, ha mondjuk egy teljesen sötét teremben ülünk. Viszont ha a karaktereket színezzük az óralapon, akkor azok színe, ha halványabban is, de megmaradnak, így az óra képes minden időben megtartani a beállított stílusát. Ez nem mellékes, mert itt lesz igazi divattárgy az órából, hiszen ugyanazon számlap más és más színösszeállításait választhatjuk ki az adott napi póló vagy ing színéhez, így tudunk a ruhánkhoz passzoló órát választani, úgy, hogy csak egy óránk van. Egyszerűen csak egy erőteljes nyomást adunk a számlapnak, megnyomjuk a Customize gombot, és máris tekerhetjük a különböző színeket. Nem csak mi látjuk majd.

Itt csak színeket változtatunk:

lap4.jpeg

lap6.jpeg

 

Itt már alapvetőbb a különbség, de ugyanaz az óralap:

lap1.jpeg

lap7.jpeg

lap2.jpeg

Fontos kérdés, hogy hogyan hat ez az akksira. Tényleg: sehogy. Nekem volt olyan, hogy 23 óráig viseltem egyfolytában az órát, akkor merült le. Nem használtam agyon, az igaz, de azért használtam. Csak egy csomószor fel sem ébresztettem ehhez. A töltése is remek, 6 percnyi töltéssel egy órányi használat “ment bele”, így ha napközben találunk egy-két olyan órát, amikor ülünk, és mellettünk töltjük az eszközt, velünk lehet éjjel-nappal.

Korábbi cikkek Apple Watch 5 témában itt.

A Series 5 a csuklómon az AQUA Webáruház jóvoltából van nálam, a teszt végén meg tudjátok vásárolni, olcsóbban. Az AQUA Webáruház összes Apple Watch témájú terméke itt található. Az AQUA Webshop az Appleblog feat. Almalé és Kungfu partnere.



FlatpanelsHD: a TV+ a legmagasabb streaming minőséget adja, amit eddig láttunk

Korábban már írtam a szolgáltatásról a műsorok mennyiségének, minőségének és árának szempontjából, de amiről nem esett szó eddig, az a technológia minősége. Lehet sejteni, hogy ebben is eléggé ott van az Apple, mivel 4K HDR képet és Dolby Atmos hangot ígértek a show-k mellé.

De okos ember tudja, hogy ez még nem minden. Az sem mindegy, hogy mennyire van tömörítve a cucc.

apple-tv-plus.jpg

Nos, a FlatpanelsHD megvizsgálta a kérdést, és arra jutott, hogy ez a legdurvább streaming szolgáltatás, amit valaha láttunk. A See eetében például helyenként akár 41 Mbps-os adatátviteli sebességet mértek, de az átlag is 29 Mbps volt. Még a Snoopy rajzfilm is, a maga limitált színeivel 13 Mbps-os átlagot hozott. Apple TV 4K-n folyt a mérés.

A minőség tehát 1,5 - 2-szerese egy HD Blu-ray-nek, és fele egy tipikus UHD Blu-ray-nek - írják.

Az előny egyben hátrány is lehet, mert az Apple nem kínál low quality mode-ot. Pontosabban igen, automatikusan vált az elérhető sávszélesség függvényében, de ha lehet, mindig felvált a legjobb minőségre. Ennek egyébként főleg az olyan országokban van jelentősége, ahol nem divat a korlátlan adat, viszont a legtöbben mobilon lógnak, lásd Kína, India.

Nekem jó így, ezért aztán én is így döntöttem volna a cég helyében. Ha Apple-t használsz, ne a minőségen spórolj, baszkikám!!!!



A TV+ elindult, és felrajzolta a jövőt

Elsejétől elérhető a TV+ Magyarországon is, iOS eszközökkel, Apple TV-vel, Mac-en, PC-n, okostévéken is nézhetőek az Apple saját gyártású műsorai. Egy hétig ingyenes, ha elkezded a próbaidőszakot, utána 1890 forint havonta (hatan használhatják a családban). Ha új iPhone-t, iPadet, iPod touchot, Macet vagy Apple TV-t vásárolsz, egy év ingyenes Apple TV+-előfizetést kapsz. Az Apple Music diák-előfizetésével ingyenes hozzáférés jár, egyelőre.

Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy elindítod mondjuk az Apple TV-den a TV appot, ami a sarokban egy 1-es notival jelzi, hogy valami frissült. Bent felajánlják neked az egy hetes próbát, te leokézod, és kész. Hozzáférsz a TV+-hoz, ami jelenleg egy szűk választékot jelent, többnyire sorozatokban.

ke_pernyo_foto_2019-11-04_9_33_19.png

Eléggé megfoghatatlanná sikerült tenniük a szolgáltatást. A TV app továbbra is úgy viselkedik, mint eddig: ajánl neked mindenféle dolgokat, amikre rákattintva kiderül, hogy adott esetben mennyit kell fizetni a kölcsönzésért, megvásárlásért, vagy ha szerencséd van, és kifogtál egy TV+-os műsort, akkor ingyen el is kezdheted nézni. Mármint a havidíjért, ugye. Lejjebb görgetve találod csak meg a “csatornák” alatt azt a szűrési lehetőséget, hogy kizárólag a TV+-os műsorokból válogass. Tök egyértelmű, hogy a “prepaid és havidíjas szolgáltatás” határozott elválasztásának hiánya a bevételnövelés, valamint az, hogy minden egyes alkalommal pozitívan éld meg, hogy előfozettél, és azon belül vannak "ingyenes" tartalmak, a sok kellemetlenkedő fizetős között. A következő lépés lehet egy magasabb havidíj, ami minden elérhető tartalom megnézését ingyenessé teszi, hogy a komfortérzeted növekedjen.

Sokat savaztam az Apple-t, hogy olyan tartalmakat gyárt, mint amit a Disney is gyártana, és hogy a filmek terén is olyan az ízlése, mint a zenék terén. Vagyis “minden amit Tim Cook is megnézne, plusz a hiphop, mert az trendi”. Hát a TV+-ra általában igaz ez, de a hiphop itt a barbár kaszabolós szex, hiszen most azt szeretik nézni a tinik.

Szóval: See.

ke_pernyo_foto_2019-11-04_14_54_12.png

Elkezdtem nézni, és hülye lennék azt mondani, hogy nem vitt magával. Az első részben gyakorlatilag maximális a feszültség, látványos kaszabolások, állva szülés, minden van. És itt kell ellentmondanom korábbi magamnak: nem igazán fordítja el a fejét az “Apple Original” produkció, ha testnedvek fröcsögnek. Oké, nem is néz direktben oda, de azért hagyja, hadd folyjon.

Jó kis sorozatnak ígérkezik, de én nem fogom nézni. Még nem olvastam el egy kritikát sem, de mivel elég sokat lógtam együtt vak emberekkel, nekem eléggé bántotta a szemem valami. A See sztorija szerint a Földön mindenki vak: egy világégést követően pár millió ember maradt, mind megvakult, a gyerekeik is vakon születtek, és több generáció felcseperedése után már eretnekségnek számít, ha valaki a látást emlegeti. A filmkészítők szerint a látás hiánya egyéb érzékek szuperszintre növekedésével járt, így minden törzsben vannak, akik egy kilométerekre lévő vízesésben meghallják a csecsemő sírását, vagy nagy hatékonysággal jósolnak, mi fog hamarosan történni.

Elég sok ember van, aki már most, meg évszázadokkal, -ezredekkel korábban is leélte az egész életét látási képességek nélkül. Jelentem: nem fejlődött ki szuperérzéke, sem a gyerekeinek. Jobban használja a többi érzékszervét, de az evolúció nem így működik. Ráadásul a filmben a színészek fejtartása is követi a látó emberekét, holott a vakok általában a fülüket fordítják a téma felé, és ettől egészen máshogy mozognak, más a fejtartásuk. És valóban, a saját lakásukban, munkahelyükön hiba nélkül közlekednek bot és egyéb segítség nélkül, mintha látnának, de azért egy csata hevében hogy valaki tudja, tőle hány méterre van a szakadék, meg hogy a mozgása annyira összeszedett a küzdelemben, mint egy látó olimpikonnak, eléggé elrugaszkodott. Akárhányban járunk, ez nem azon múlik. Pedig egy jó ötlet volt, hogy a mi szemünknek különös mozgású, tartású embereket mutassanak be, ahogy különös, vak harcmodort elsajátítva egy soha nem látott mozgássorozattal lepjenek meg, ehelyett kaptunk egy szürkehályogos Trónok Harcát.

Nem kizárt, hogy a produceren múlt, hogy inkább menősítették az eredeti elképzelést. Az Apple sem biztos, hogy egy művész/akció kísérleti filmmel akart berobbanni.

De ettől függetlenül a See fontos: megmutatja, hogy az Apple azért nem egy Disney, és képes berántani.

De a Morning Show is elég erősen indul, azzal szemben, amit elképzeltem, egy életszagó, káromkodós dráma bontakozik ki. A TV+ erősen indít, és ha így folytatják, simán ez is egy erős szolgáltatási láb lesz. De nem kell a Netflix-szel versenyezni, hiszen nekik nem kell a semmiből berántani az ügyfeleket, eleve ügyfeleiknek tudják jórészt árulni magukat, így gyorsan tudnak növekedni, házon belül is. Nem kell mennyiséget termelni. Nincs rajtuk nyomás, hogy meg kell térülni a befektetésnek, hiszen a cél nem ez, legalábbis direktben nem. És aki ismeri az Apple árpolitikáját, tudja, hogy várható valami a jövőben, aminek csak megágyaz ez a jó fej árazás a TV+-szal.

Egyrészt az, hogy csak a saját tartalmakat tették havidíjassá, és a többit hagyták, azt mutatja, hogy lesz itt nemsokára egy drágább csomag is. Azt, hogy a hardver vásárlása mellé adják ingyen egy évre a csomagot, azt mutatja, hogy a jövőben ezeket az egyre sokasodó, egyre több havidíjat a zsebünkből kicsalni képes szolgáltatásokat össze akarják kapcsolni a hardverrel, és a pletykák is arra utalnak, hogy hamarosan az iPhone-okat is havidíjban árulhatják majd. Ahogy a szolgáltatók teszik sok helyen, de mivel az Apple lép be erre a pályára, sokkal jobb lesz mindenkinek. Hiszen adja mellé a szolgáltatásokat, “ingyen”.

Ehhez nincs másra szükség, mint hogy megdolgozzanak minket, és elérjék, hogy egy átlag felhasználó havonta kiadjon az Apple-nek Musicra, iCloudra, TV+-ra, Apple Care-re, hitelkártyára, meg egy biztosítónak készülékbiztosításra egy csinos kis summát. Egy olyat, amit 12-vel megszorozva egy határozott szám kerekedik, éves szinten.

Ha bevezetik a havidíjas iPhone-t, amit évente cserélnek neked, és minden fentiből tartalmazza, amit kell, akkor máris máshogy fogod vizsgálni az árat, amit bemondanak. Nem az iPhone árával hasonlítod össze, hanem abból levonod a szolgáltatások összértékét, és úgy már elégedetten csettintesz, hogy oké. Minden egy kézben, minden kényelmesen fizetve, a szerviz nem kérdezősködik sokat. Az Apple pedig tovább növeli a bevételét, plusz magához köti a felhasználókat, minden korábbinál jobban. Mert míg eddig csak a beállításaidat, fájljaidat, megszokásaidat, kellett migrálni - némi adatvesztés mellett - egyik helyről a másikra, addig a lépést követően már a hardver és minden kicsúszik a lábad alól, ha nem vagy hűséges. Darabokra szedni a csomagot, külön fizetni a hardverért és a szolgáltatásokért többé nem spórol neked már sokat, sőt egy egyszeri nagyobb summát is ki kell fizetned, és senki nem fogja felajánlani, hogy fájdalommentesen mindent áttesz neked egy Androidra úgy, hogy ne vedd észre, vagy ne fájjon.




süti beállítások módosítása