almalé és kungfu Rólunk

Egymillió dollár jár annak, aki feltör egy iPhone-t

És megint, és mégis! Az Apple ismét egy régi adósságát törleszti azzal, hogy megemeli az iOS bug bounty program rewardjait, illetve hogy macOS-re is kiterjeszti az etikus hackerek jutalmazását. De még milyen jutalmazását!

Korábban sok kritika érte a céget azért, mert az idejétmúlt bug bounty programjával, agy annak hiányával szinte tolta a hackereket a sebezhetőségek más úton történő értékesítése felé. Így lehetett, hogy az FBI is, miután nem tudott megegyezni az Apple-lel egy feltörő szoftver átadásáról, megvásárolt jó pénzért egy ilyet.

Eddig 200.000 dollár volt a jutalom felső határa, csak meghívott cégek versenyezhettek a hiba megtalálására, és csak iOS volt érintett. Most macOS, watchOS, tvOS és iOS (plusz iCloud) egyaránt, a felső határ 1.000.000 dollár, és ősztől bárki nevezhet. Ez magasabb összeg, mint amit tech-cégek fel szoktak egyébként ajánlani, bár hozzáteszem, hogy az egymisi az iOS kernel feltörésért jár, ahol a felhasználónak nem kell nyomnia semmit. 500 ezer jár hálózati támadásért, ahol a felhasználó szintén nem avatkozik be, illetve ki nem adott szoftverek hibáiért is szépen fizetnek.

A feketepiacon egyébként ennél is többet, állítólag 2 milliót kínált a Zerodium nevű cég az iPhone feltöréséért, mielőtt elirányította volna őket a kormányzati megrendelőkhöz.

Egyébként nem csak a magas összeggel, de egyéb segítséggel is magához csábítja az Apple a hackereket. A meghívott kutatóknak ugyanis átad egy fejlesztői iPhone-t, ami sokkal alkalmasabb egy ilyen teszteléshez. Megállítható processzor, a memória tartalmának könnyebb átvizsgálása, ilyesmi. Ezekkel a lépésekkel az Apple ismét egy régi adósságát törlesztette, ami mostanában kifejezetten szokásává vált. Itt szedtem össze a korábbi adósságrendezéseket, amik idén várhatóak, vagy már itt is vannak.

A 2019-es Black Hat konferencián bejelentett örömhírre azért jár még egy bónusz is: kutatók kitalálták, hogyan játszhatják ki a FaceID éberség-mérőjét (vagy minek nevezzem). Azt, ami figyeli, nyitva van-e a szeme a tulajdonosnak. Egy szemüveg kell hozzá, amire fekete és fehér ragasztót tesznek, így:

x-glasses-black-hat.jpeg

Ha a mata részeg, leütött, bekábizott, ájult stb. telótulajdonosra ezt ráteszik, és elé tartják a telefonját, akkor az felold, mert az íriszt láthatónak érzékeli a szoftver.

Majdnem örültem, hogy a Touch ID mennyivel jobb, mikor rájöttem, hogy mata részegen az ujjamat is mozgathatják, csak a jelszó a nyerő, mert arra a világon egyetlen lény sem emlékszik már olyankor.



A Samsung bemutatta a MacBook jövőjét

Így szokott lenni: más cégek kiadnak valamit, ami annyira logikus és szerethető ötlet, hogy az Apple portfóliójában is megjelenik egy-két év múlva. Ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy az Apple másolja ezeket az ötleteket, hanem azt, hogy az iparág kábé egyszerre mozdul ezekre a lehetőségekre (a kezdeti fázis ipari kémkedése persze mindegyik oldalra jellemző, de itt még nincs semmilyen termék), és míg az Apple hosszas kutatás-fejlesztés, tesztelés, user exprerience fázisokat tart, valamint minél több saját fejlesztésű alkatrészből akarják megoldani a dolgot, mások összeollózzák azzal, amit egyszerűen, gyorsan és olcsón meg lehet kapni.

Így aztán a Samsung Galaxy Book S egy nagyon jó példája annak, mit várhatunk egy felélesztett MacBook vonaltól 2020-ban.

galaxy-book-s-product-images-1.jpeg

A mostani pletykák szerint ugyanis az Apple 2020-ban adna ki MacBookokat, amit képesek 5G-s kapcsolatra, kerámia antennaegységek segítségével, vagyis baromi nagy elvi adatátvitellel. Azt találgattuk, hogy akkor most Air vagy Pro kapja meg ezt az opciót, de a válasz lehet, hogy kézenfekvőbb: egyik se. Hanem a MacBook.

A MacBook vonal, amit az Apple nemrég kinyírt, egy nagyon vékony, ventilátormentes, alacsony fogyasztású Intel procival szerelt megoldás volt, hordozhatósága, súlya miatt sokan szerették. Alapmunkákra teljesen megfelelt. Az, hogy egyáltalán létezett, bizonyítja, hogy az Apple szeretne egy ilyen vonalat. Az, hogy megszűnt, bizonyítja, hogy az Apple nem Intel procival szeretné ezt folytatni, mert nem látták ebben a konstrukcióban a folytatás lehetőségét.

Régóta megy a pletyka, hogy az Apple központban már egy ideje kísérleteznek saját fejlesztésű, maces ARM processzorok fejlesztésével, és a macOS is egyre inkább felkészül rá, hogy fusson ilyen környezetben. Az biztos, hogy az Apple minden eddiginél többet költ kutatás-fejlesztésre, összesen 4,3 milliárd dollárt a legutóbbi negyedévben, ami rengeteg. Az egész űrhajó-központjuk kevesebből lett felhúzva.

Ezek a fejlesztések persze nem mindig jelentenek meglepetéstermékeket, rengeteg megy el szolgáltatások fejlesztésére, ARKit-re, vagy az olyan hardverekre, amiket halandók sosem használnak majd (khm... Afterburner), de azért az összeg egy része mégiscsak meglepi lesz még. És az ARM alapú, ventilátormentes, hosszú üzemidejű MacBook pont egy ilyen jó terv, főleg hogy 5G támogatást is kaphatna jövőre.

A Samsung Galaxy Book S pont ez az irány, csak 4G-vel. A Snapdragon 8cx procival papíron egész jó teljesítményt hoztak, de ennél sokkal fontosabb, hogy 23 óra elvi üzemidőt ígérnek. 23 óra, emberek, ez a jövő a hordozható számítógépek korában (bár a Samsung gyorsan hozzátette, hogy nagyon változó lehet a mért érték ehhez képest, vagyis ezt azért bekamuzták). Mindenestre sokkal több, mint amit hagyományos Intelekkel ki lehet hozni, 999 dollárért egy ultrahordozható, nagyon vékony ARM gép pont az, amire az Apple-nek szüksége lehet.

Nyilván 1600 dollárért, de akkor is.



Soha nem láttál még így hitelkártyát aktiválni

Azért lehet őket szidni, meg tőkehajhász banda meg minden, de azért lássuk be: az Apple még mindig tudja, miért lehet szeretni őket. Ami a 2000-es évek Hot Corners-e, fagyásmentes, újraindításokat nem igénylő működése, az ujjunk mozgását azonnal lekövető érintőképernyője, az a modern kor Apple hitelkártyája, amikre mostantól lehet hivatalosan jelentkezni, igényelni a fizikai kártyát is. Már aki olyan országban él, ugye.

Akik viszont már megkapták, vagy hozzájutottak egyhez, azok bemutatták, milyen ördögien nehéz mindezt aktiválni, leegyeztetni a bankkal, az Apple-lel, beleértve az azonosítást, szerződést, és így tovább.

 

Erre csak azt lehet mondani, hangosan, fejhangon: HÁ!



Csodás játék bukkant fel váratlanul az App Store-ban

A Journey eredetileg egy PS3 játék volt, innen jutott el PS4-re, PC-re, és most iOS-re is. Az Annapurna Interactive játéka művészi igényű, ami önmagában értékessé teszi a szememben (noha nem nagyon játszom iOS-en, az ilyen címeket rendre megvásárolom), de ennél még sokkal többet tud. Az atmoszférája, a játékmenet és egyáltalán, minősége miatt annyi díjat nyert, hogy Guiness rekordot állított fel.

A legtöbb íjat nyert indie játék kategória győztese jelenleg is a maga 118 első helyezésével.

Természetesen most is első helyezett az App Store-ban, családi kategóriában. 1790 forint, egy kézműves hamburger ára.

Itt elérhető.



Új rekord: már a 2020-as iPhone is unalmas, a 2021-esről ad jóslatokat Ming-Chi Kuo

Azt már nagyjából a 6S szériánál megszoktuk, hogy egy telefonbemutató előtti nyáron már nem a szeptemberi, hanem a következő évi iPhone-okkal kapcsolatban olvashatunk pletykákat. Én ezeket ritkán veszem át, mert teljesen hiteltelenek, hiszen csak egy erős szándékot mutathatnak be, jó esetben, az Apple részéről. Inkább várok az ideiekkel kapcsolatban valami új infóra.

A most szeptemberben - állítólag 20-án - megjelenő iPhone 11-ekkel kapcsolatan régóta tudjuk, hogy a kamera lesz az egyetlen izgalmas újítás. Ez viszont annyival többet tud majd a harmadik lencse és a Machine Learning miatt, hogy simán érdemes lesz upgrade-elni akár XS-ről is. De ezt látni kell, beszélni róla: unalmas.

A jövő évi iPhone-okkal kapcsolatban már tudjuk, hogy az 5G kapcsolat lesz a fő eladási ereje. Az idei iPhone-okba még nem jutott el a lehetőség, egyébként pont határon vagyunk: jövőre már kissé késő lesz a ficsör bemutatása. De nem gond, a 3G-t sem elsőként vezette be az Apple, aztán mégis mekkorát szólt. Itt látható, ahogy Steve Jobs megmutatja, mennyivel gyorsabb ez, mint az EDGE. Hasonló vár jövőre Cookra, csak épp tart ennyi ideig:

Olyan nagyon ez sem izgalmas már. 38 másodpercet spórolni webodlalanként izgalmas. Kettőt: nem.

Egyébként állítólag - Digitimes információi szerint - jönnek jövőre az 5G-s mobiladat-fogyasztásra képes MacBookok is. Nem tudni, hogy az Air, a Pro vagy mindkettő megkapná-e a képességet, de állítólag az Apple kerámia antennaegységet tesztel, ami akár kétszeres gyorsaságot is elhozhat a hagyományos fém egységekhez képest.

Azonban annyira abszurd, hogy már a 2021-es iPhone-okról is szó van, hogy muszáj ezzel is foglalkozni.

iphone-8-home-button-touch-id1_1.png

Tehát, állítólag, több mint két év múlva, az Apple végre elkészülhet a kijelzőbe integrált ujjlenyomat-olvasóval Ming-Chi Kuo szerint. Ezzel az iPhone-ok FaceID-val és TouchID-val egyaránt tudnak majd azonosítani minket, ami hihetetlenül értékes századmásodperceket spórol majd nekünk. A boltban fizetésnél ugyanis egyértelműen a TouchID a jó választás, hiszen nem kell nyomni egyetlen gombot sem, csak a terminál fülé tartani a telefont, arra ügyelve, hogy az egyik ujjunk a Home gombon pihenjen. Koszos, nedves kéznél, meg egyáltalán, a hagyományos telefontartás esetében meg a FaceID a nyerő.

Egyébként emlékezhetünk rá, hogy a pletykák szerint az Apple ezt a lehetőséget már az iPhone X-be is szerette volna beletenni 2017-ben, csak technikai nehézségek adódtak. Hát majd 2021-ben, talán.




süti beállítások módosítása