Az új iPad Prók USB-C csatlakozót kaptak, ami elvileg egy rakás új felhasználási módot tesz lehetővé. A keynote-on monitor és fényképezőgép rákötését mutatták be, külső adattároló támogatását továbbra sem hangoztatták. Mégis látjuk, hogy sokan pendrive-val használják az iPadjüket. Szóval a helyzet pöttyet konfúz.
Annyi a felhasználási lehetőség, hogy az új iPad Prókhoz máris kiadtak egy-két hub-ot, amik láttán kicsit sem asszociálunk már iPadre. Inkább egy lecsatolható monitornak tűnik a tablet:
Lássuk, mire van valójában lehetőségünk, és mik a korlátozások.
Külső kijelzőkhöz csatlakozás
Alapból az új iPad Prók USB-C kijelzőkhöz képesek csatlakozni, és képesek akár 5K-s monitorokat is meghajtani. Ez azt jelenti, hogy a mára már szélesebb kínálattal is rendelkező Thunderbolt 3 kijelzők, hiába van egyébként USB-C csatlakozójuk egyéb perifériák miatt, nem alkalmasak az iPad Próhoz. Noha a Thunderbolt 3 és az USB-C csatlakozó fizikailag ugyanúgy néz ki, a szabvány más, és nem fognak tudni kommunikálni ebben az irányban. Az USB-C kijelzők piaca pedig eléggé szegényes, és valószínűleg az is marad.
A natívan támogatott kijelzők tehát kilőve.
További érdekesség, hogy az iPad Pro dobozában található USB-C kábel nem alkalmas monitorral való összekötésre. Ehhez egy high-bandwidth USB kábel kell, ami vagy jön a monitoral, vagy mi veszünk egy Thunderbolt 3 kábelt. Igen, itt viszont érvényes a visszafelé kompatibilitás, és nagy adatátviteli USB kábel helyett tudjuk használni ezt is.
Valószínű, hogy a legtöbben nem vesznek egy USB-C monitort csak az iPad miatt. Az iOS kevés előnyt tud kicsikarni ebből a lehetőségből, az iPad pedig tipikusan nem asztalnál, monitor alatt használandó terméknek készült, néhány spéci feladatnál jöhet ez jól. Általában átalakítóval fogják használni az emberek, például a fenti képen láthatóval, ami 4K-s HDMI csatlakozást tesz lehetővé, 60 Hz-en.
Más eszközök töltése
Az iPad, és a vele érkező USB-C kábel alkalmas arra, hogy az iPadről 7.5 W-on töltsük az iPhone-unkat vagy Apple Watch-unkat. Előbbit egy megvásárolható USB-C — Lightning kábellel (vagy átalakítóval), utóbbit szintén kapható Magnetic Charger — USB-C kábellel vagy USB-C — USB adapterrel és a gyári szettel tudjuk tölteni.
Két új iPadet is lehet egymásról tölteni. Itt azt nehéz eldönteni, melyik eszköz töltse a másikat, erre az Apple azt találta ki, hogy ha USB-C — USB-C kábellel összekötöd őket, az egyik elkezdi tölteni, a másik töltődik. Ha a másik irányt szeretnéd, egyszerűen kihúzod a kábelt, és újra bedugod. A másik iPad lesz ilyenkor a töltő oldal.
Külső adattároló rákötése
Az Apple továbbra sem támogatja, hogy az USB-C-re rákötött külső adattároló teljes tartalma megjelenjen mondjuk a Fájlok appban. Pedig van hozzá már minden: népszerű csatlakozó, saját fájlmenedzser, nagy adatátviteli sebesség.
Az USB-C porton keresztüli fájlátvitel továbbra is arra korlátozódik, hogy egy USB-C-re kötött merevlemezről, SSD-ről, külső SD-kártya olvasóba (Apple-nek is van saját) dugott SD-kártyáról beolvassa a fotókat és videókat Fotók alkalmazásba. Illetve megoldható, hogy máshová is beolvassuk, hiszen ott a Parancsok (Shortcuts), ahol azt teszünk a bemenetre érkező képekkel, amit akarunk (vagyis amire lehetőséget ad a Parancsok).
Kamerát direktben is ráköthetünk az iPad Próra, sok gépnek vagy USB-C, vagy legalább mini USB csatlakozója, utóbbinál megint egy külön kábel vagy átalakító kell. De ha ez megvan, a képek, amiket készítesz, automatikusan élvezhetően nagy kijelzőn is.
Ezek az Apple által támogatott megoldások, természetesen továbbra is fennáll majd a lehetősége, hogy saját pendrive-okat kiadjanak gyártók a készülékhez, amikhez fájlmenedzser appokat is adnak. Onnantól ugyan körülményesebb a dolog, és nem valósul meg sem az univerzális kapcsolódás random helyekhez, sem az integráció, de egyfajta problémára ez is lehet gyógyír.
Billentyűzetek
A saját Smart Keyboard mellett az iPad Pro egy rakás külső gyártó Bluetooth-billentyűzetét támogatja. Sőt, ha van egy “buta”, sima USB-s billentyűzeted, egy USB-C — USB átalakítóval rákötöd az iPad Próra, és működni fog.
A Brydge például meg most egy ilyen fotóval csorgatja a nyálunkat, a jövőre megjelenő kiegészítővel tiszta MacBook lesz a kicsike:
Ethernet
Rákötheted az iPad Prót a netre kábellel is. Ha van egy Ethernet — USB-C átalakítód, rádugva a beállítások között megjelenik egy Ethernet szekció, ahol beállíthatod, amit szeretnél.
Hangfal, fülhallgató
Az iPad Prónak nincs jack-kimenete, így USB-C — jack átalakító kell a hagyományos csatlakozóval rendelkező eszközökhöz. USB-vel mikrofonokat, MIDI billentyűzeteket is ráköthetsz a Próra, így egy GarageBanddel remek eszköz lehet a cucc.
Látható, hogy rengeteg eszköz ráköthető egy iPad Próra, amikhez sokszor speciális átalakító vagy kábel kell. A legegyszerűbb megoldás tényleg az, hogy beszerzel egy a poszt elején látható hubot, akármilyen borzasztóan néz ki, akármennyire is meggyalázza egy iPad értelmét. Ez egy átmeneti időszak, amikor USB-C-re kell áttenni USB A-t, Lightningot, HDMI-t, jack-et, Ethernetet, mini USB-t. Ebből több szabvány velünk lesz még nagyon sokáig, több azonban ritkaság lesz majd néhány éven belül.
szucsadam
2018.11.07. 09:01
Míg a MacBook Air-ek fogadtatása visszafogott volt, a Mac miniket többen üdvözölték, azt állítva: az Apple a megfelelő frissítést adta a terméknek, és az áremelés is indokolt.
Jól ráérzett ugyanis a cég arra, hogy a Mac mini egykori szerepe, a Windows-ról Macre váltók számára egy belépő platform kialakítása, mára szinte megszűnt. Nem azért, mert nincsenek Mac-re váltók, hanem azért, mert ők sem asztali gépet vesznek, hanem laptopot. A Mac mini tehát egy alapgép, potenciális Pro képességekkel.
Aki szeretne saját maga választani egy olcsóbb kijelzőt, aki szeretne maga választani egy mindennél könnyebben cserélhető eGPU-t, azoknak a Mac mini egy tök jó lehetőség.
A processzor teljesítményével nagyon meg volt mindenki elégedve. A GPU teljesítménye nem hatalmas (a Miniben lévő az Intel UHD Graphics 630-ra olyan nagyon nem ver rá a MacBook Prók Intel Iris Plus Graphics 655-a, leginkább 10% körüli különbségek vannak, ha egyáltalán, így ehhez hasonlítható leginkább), pontosabban csak a mindennapi feladatokra ajánlotta a Marco Arment.
A Six Colors szerint a high-end konfiguráció már a leendő Mac Pro usereket csábítja.
A ZDNet azt állítja, az iMac ellenében már ezt választaná. A tény, hogy a kiegészítőket és perfériákat ennyire szabadon lehet választani, és rákötni, nagyon bejött nekik.
A Cnet kiemelte, hogy egy fontos képességet hozott vissza az Apple ezzel a modellel: a cserélhető memóriát. A korábbiban ugyanis nem volt erre lehetőség.
Hamarosan bemutatok egy olyan monitort, ami épp a Mac mini vásárlóknak lehet jó választás: hatalmas, Thunderbolt 3-as és nem esik le a nadrágod az árától sem.
szucsadam
2018.11.07. 07:51
Címkék: macbook air
Végigfutva az első benyomásokat érdekes helyzetet látok magam előtt: a MacBook Air-ekről szóló írások mind visszafogottak, langyosak, azonban néhány Mac miniről szóló teszt kifejezetten dicséri az új terméket.
A MacBook Air immár nem ugyanaz, mint korábban volt: nem arról van szó, hogy van a könnyű, hordozható kisgép, és a nagy, nehéz MacBook Pro, ami a teljesítményt adja. Láthatóan minenkit összezavart a tény, hogy egy belépő MacBook Pro alig kerül többe, mint az Air, és alig nehezebb annál. Viszont erősebb.
És hogy mennyire elég a kraft? A Mashable szerzője megnyitotta a tipikus programjait (Slack, Trello, TweetDeck, Skype, egy csomó Apple alkalmazás, két Chrome profil, 2-4 ablakkal, midegyikük átlag 12 tabbal, Amazon Music streammel a háttérben), és azért érzett röccenést. Az idő nagy részében az Air jól boldogult, de aztán lehetett hallani, hogy elindul a hűtés, egy-egy másodperccel tovább tart már egy művelet.
Sokan voltak bajban, hogy hová helyezzék el emiatt az Air-t. Mihez hasonlítsák, a MacBookhoz vagy a MacBook Prókhoz? A Macworld az új Air inkább egy felturbózott MacBook, az Apple pedig kiöntötte a fürdővízzel a gyereket is, több szeretett képesség (MagSafe, SD-kártya olvasó, billentyűzet) megszűnt, cserébe van Retina kijelző és Thunderbolt 3, Touch ID. Olyan érzése volt a tesztelőnek, mintha az Apple csak felzárkózna a piac hasonló, ma már csak viszonylag vékony és viszonylag könnyű modelljeihez.
Igen, ezt sokan írták: az Apple hozta létre ezt a piacot, amikor Jobs kivette a borítékból az első Air-t. Ez a mostani frissítés kellemes, de nagyon-nagyon elkésett.
Végül a TechRadar jutott arra, hogy ez a legolcsóbb módja, hogy Retina MacBookot kapj. Hát ez lett végül a pozíció, erre kell gondolni, amikor ránézünk.
Én úgy érzem, hogy egészen más fogadtatása lett volna az új laptopnak, ha az Apple történetesen nem emeli meg az árat. Persze, a teszteredmények ugyanezek lettek volna, semmi más ficsört nem tudott volna felsorolni senki, de a hangvétel sokkal pozitívabb lenne. Ugyanis egy egykor forradalmat jelentő termék revolúciót nélkülöző, elkésett, a konkurenciához zárkózó frissítését nem próbálták volna eladni úgy, mint ami valami több ennél.
Ez a mostani nem több, mint az eredeti Air, csak egy 2018-as verziója annak.