Mindenki egyetért abban, hogy az Apple októberben tart még egy eseményt. Ehhez pedig a napokban magának az érintettnek is illene kiküldeni valami meghívót. Mert az biztos, hogy van hardveres elmaradásuk, és macOS-t meg iOS-t nem lehet a fa alá rakni.
A legbiztosabb bejelentés az új iPad-ek körül lesznek, ezt az októberi eseményt szokás iPad bemutatónak is gondolni. A 9to5Machez eljuttatott információk szerint pedig ezek az eszközök - nyolc darab, a modellek kódszámai alapján, ami wifi-mobiladat és kijelzőméret szerinti felosztás miatt két típust jelent -, igazodni fognak az iPhone-sorozathoz.
Ez pedig azt jelenti, hogy a kijelzők szélig tartanak majd, nem lesz Home gombjuk, és FaceID-val oldanak fel. Viszont az iPadnek nem lesz notch-a, vagyis felül belógó kamera- és érzékelőszigete. A FaceID működik majd fektetett és álló módban is.
Ami különlegesebb, hogy a tableteknek USB-C csatlakozójuk lesz állítólag, amin 4K-s videót tudnak kilőni külső eszközökre.
Új Apple Pencil is jön, azt beszélik, ami vezeték nélkül párosodik, tehát ha több eszközön használjuk, nem kell rádugni az adott eszközre. Új Magnetic Connector is érkezik a külső eszközökhöz, ehhez pedig új Smart Keyboard is jár. Ezek alapján úgy tűnik, az idei iPad Prók ára ugyanannyi lesz, mint a mostani szériának, de ne igyunk előre a medve bőrére. Lehet hogy lesz még egy titkos ficsör, amire hivatkozhatnak egy kis áremelésnél.
Sem a szélig tartó kijelzőnek - itt írtam, miért - sem a FaceID-nak nem örülök, noha teljesen világos, hogy minden eszközzel átállnak erre. Utóbbival az a gondom, hogy az eszközeimet én az esetek 10-20 százalékában nem magam felé fordítva használom. Különösen egy okostelefont csekkolunk szívesen ágyon fekve, átnyúlva a szekrény/asztal felé, és noha ez a mozdulat egy tabletnél ritkább, mégis előfordul. És akkor kászálódhatunk ki, hogy megtiszteljük a gépet, hogy rendesen mutassuk oda az orcánkat, hogy működni tudjon.
A TouchID annyival elegánsabb!
szucsadam
2018.10.09. 10:53
Most már lassan egy hete lesz, hogy a Bloomberg lehozott egy szarbombaként robbanó sztorit, miszerint kínai kémchipek vannak a Supermicro szervereiben, amiket többek között az Apple is használt, de ők - vajon miért - felbontották a szerződésüket még évekkel ezelőtt.
Az Apple nagyon határozottan tagadta, hogy bármilyen hasonló előfordulhatott volna náluk - semmi időhúzás, semmi maszatolás -, meg hát egy Apple/Amazon szintű szerverparkban tényleg fura lenne, ha adatok kerülnek ki a csatornáikon úgy, hogy azokat egy titkos chip küldi el. De persze elő lehet állítani egy rakás összeesküvés-elméletet, csak egyelőre minek.
Azóta beszállt a nyilatkozatok sorába a GCHQ, a brit NSA, miszerint nem látnak semmilyen körülményt, amiért az Apple állásfoglalását ne tartanák igaznak. Az USA Department of Homeland Security, vagyis a belbiztonsági minisztérium is megerősítette az érintett cégek védekezését. Ezeknek a szervezeteknek a saját adat- és egyéb biztonságuk mindennél fontosabb, és a legkisebb gyanú esetén is a lehető legnagyobb vehemenciával állnának fel.
Az Apple közben újabb vizsgálatot végzett el a szerverekkel, semmit nem talált, és erről írásban tájékoztatta a kongresszust. Közben én is megkerestem egy Supermicro szervereket üzemeltető magyar céget, akiknél az egyik legjobb magyar rendszermérnök is dolgozik: ugyan találtak-e már valamit? Ők is elmondták, hogy keresték a chipet, de semmi erre utaló jelet nem találtak.
Szóval mind az érintettek, mind a nemzeti védelemben dolgozók sorban állást foglalnak, a Bloomberg sztoriját pedig egyelőre egyetlen újabb állítás sem támasztja alá. Pedig ha igazak az állítások, és kint van a vadonban, több tucat vagy több száz, esetleg több ezer cégnél ilyen kémgép, akkor valakinek már elő kellett volna állni bizonyítékkal. De csend van. Úgy tűnik, a Bloomberg valamit becumizott, vagy - és akkor jöjjön az összeesküvés - egy olyan titkosszolgálati akció részére bukkantak rá - például egy tudatos Kína-megtévesztési ügyre -, ami előtt minden állami és vállalati környezet azonnal összezár.