almalé és kungfu Rólunk

Arcot is felismerhet az iPhone X

A legmegbízhatóbb Apple-jós, Ming-Chi Kuo megint elmondta a sajtónak, mit gondol az iPhone jövőjéről. És persze az idén megjelenő, 10. évfordulós iPhone-ról, amire sok helyen már csak iPhone X-ként hivatkoznak.

Kuo szerint az Apple teljesen új alapokra helyezné a felhasználók azonosítását. Egyrészt a pletykák szerint ugye idén megjelenik egy széltől szélig kijelzős iPhone, így a FaceTime kamerát és az ujjlenyomat-olvasót el kell rejteni a kijelzőbe. A leolvasás így az eddigi kapacitív módszer helyet tisztán optikai lenne. A nyomogatás miatt a cég megerősíti a az ujjlelnyomat-olvasó körülötti részt fémlapokkal, a kijelző pedig hajlítható OLED lesz, így nagy kárt még a vikingek sem tehetnek az eszközben.

Ettől függetlenül az elemző szerint az Apple hosszú távon lecserélné az ujjlenyomat-olvasást az arcfelismeréssel. Ez utóbbival már pár éve kísérleteznek, de először kétlépcsős azonosítás mellett második technológiaként tennék csak a Touch ID mellé. Később, ha beválik a dolog, lecserélnék a Touch ID-t teljesen.

19854-20934-18515-17499-161004-finger-l-l.jpg

Nagy kérdés, hogy valóban a felhasználók minél pöpecebb, drágább technológiákat használó azonosítása lenne-e az elsődleges célja a cégnek, mert én személy szerint nem hallottam arról, hogy áthatoltak volna a Touch ID védelmén SZEMBŐL. Szerintem ez eléggé harmadrangú kérdés mondjuk azzal szemben, hogy a meglévő szolgáltatások hibátlanul működjenek, vagy hogy a rengeteg iPhone 6 tulajdonost, akinek az akksija eldobja az ékszíjat 30 százalékos töltöttségnél, meg mínusz hat fokban, mielőbb kárpótoljanak.

Nem tudni azt sem, hogy valóban iPhone X-ként adják-e majd ki az idei csudatelefont. Mindenesetre több szempontból is stimmelne:

  1. megkülönböztetné az idei, rengeteg új fejlesztést tartalmazó eszközt az összes eddigi iPhone-tól
  2. a Macintoshok operációs rendszerélnél is nagyon megkülönböztették a 10-es verziót- Az OS X elnevezés 2001 óta egészen a tavalyi évig érvényben volt. Az Apple-nek tehát van egy jó adag 10, azaz X fétise.
  3. épp 10 éve jelent meg az első iPhone
  4. manapság nem kell, hogy a 9-es után jöjjön a 10-es
  5. és sajnos:
  6. ez lehetőséget adna, hogy megjelenjen az iPhone 7s és 7s Plus, nagyjából ugyanolyan unalmas frissítésként, mint az 2016-os modellek. Ami pedig lehetőséget ad arra, hogy az iPhone X-et az Apple jóval magasabb áron adja, mint az eddigi modelleket, lásd MacBook Pro.


Kevesebb lett a fizetése, eladott pár részvényt (3,6 millió dollárért) az Apple vezére

Kompenzálta magát Tim Cook, miután az el nem ért teljesítménycél miatt 1,5 millió dollárral kevesebb bónuszt kapott 2016-ra. Oké, 8,7 millió dollárt (2,5 milliárd forintot) így is bezsebelt a tavalyi évre fizetésként, de az olyan szűköskének bizonyult. Érvágás volt a másfél millió hiány, na.

tim-cook-fbi.jpg

Úgyhogy Tim Cook gyorsan cselekedett, és a hiányzó összeg több mint kétszeresét, 3,6 millió dollárt szerezte meg egy aprócska részvényeladásból. 30 ezer részvényt adott el, darabját 120 dollárért. Azért írom, hogy aprócska, mert Cooknak van még mindig 1.009.809 részvénye, ami mai árfolyamon 121 millió dollárt ér, vagyis 35 milliárd forintot.

És most nem azért írom ezt, hogy mások zsebében turkáljak (de!), hanem próbálok rájönni, tényleg van-e értelme még a bónuszozásnak az Apple felsővezetői körében. Mert 430 millió forintnyi bónusz egy évre nagyon soknak tűnik, de valójában az összeg elenyészik ahhoz képest, hogy mekkora vagyonnal rendelkeznek a vezetők, a részvényopciókból. Ha a részvény ára leesne, mondjuk a felére, na, az fájna. Steve Jobs ezért vett fel egy dollárt fizetésként: inkább részvényeket birtokolt, így maximális érdeke volt azok árfolyamának feltornászása. 

Történelmi feltornászás volt, amit Tim Cook szépen folytatott. Egyébként.



Hogyan lehet rákötni egy külső GPU-t az új MacBookokra?

A 9to5Mac nagyon jó kis tesztet készített: kipróbálta, hogyan működik az új MacBook Prókkal egy eGPU doboz. Ugyanis az új laptopoknak nincs egetverően sokféle portja, de azért Thunderbolt 3 akad, és ezzel pont lehet rákötni a laptopra egy külső videokártya-csomagot, hogy kicsit megdobja a grafikai teljesítményt.

Erre pedig simán lehet szükséged: 729 ezer forintért az Apple olyan 13-as MacBook Prót ad a kezedbe, amiben integrált grafikus mag dolgozik csupán. Így aztán nem csoda, hogy megjelent egy "hogyan tákolj magadnak grafikus teljesítményt" teszt.

Az Akitio Node külső házat tesztelték, baromi nagy és randa, ebbe vásároltak külön grafikus kártyát. Az Nvidia Pascal kártyák, így például a GTX 1080 nem használható errea célra, ugyanis macOS alá nincs driver. Az AMD Polaris sorozata azonban okés, a teszthez az RX 480 példányt izzították be. Nem olyan monstrum, mint a gamerek GTX 1080-asa, de nem is kerül nagyon többe 80 ezer forintnál.

A dologhoz szükség van még egy külső monitorra is, ugyanis az Akitio Node nem képes rádolgozni a MacBook Pro saját kijelzőjére, csak egy független darabra.

A telepítést, szívást nem részletezném, minden szépen le van írva a posztban. Az így elért teljesítménynövekedésről is szép grafikonok vannak, én egyet ide átemelek:

final-cut-pro-x-bruce-x-benchmark-egpu-macbook-pro.jpg

Csak hogy a pró felhasználók is érezzék, mennyivel kevesebb exportálási időt kell kivárni, ha már pró gépet vettek. 

Na jó, azért ide teszek egy 3D-s benchmark eredményt is, az a baromi hosszú világoskék csík az AMD eredménye az Iris 550-hez képest:

valley-benchmark-egpu-macbook-pro1.jpg

És most akkor nézzük meg, miről is van szó:

egpu-macbook-pro-akitio-node-gaming-rocket-league.jpg

Három lehetőséget látok az Apple előtt:

  1. Támogatják az eGPU hardvereket, hogy ne legyen ilyen baromi nehéz a telepítés, mint amennyire ma az
  2. Nem támogatják az eGPU hardvereket, hanem kiadnak egy Apple Displayt, saját belső GPU-val, ami egyrészt elegáns válasz lenne a fent vázoltakra, és hirtelen nagyon kívánatossá tennék ezzel a saját külső monitorjaikat (amiknek a gyenge GPU-val szerelt laptopjaikkal szépen megágyaztak)
  3. Nem csinálnak a világon semmit.

Sajnos hajlok arra, hogy a hármas lesz.



Az Apple egyre rendezettebb munkahely lesz (ami szörnyen hangzik)

Bob Burrough, egy korábban az Apple-nél dolgozó mérnök a CNBC-nek állította, hogy mára már sokkal kevesebb konfliktus van a cégen belül. És ez nem feltétlenül jó dolog.

2007-ben a szervezet olyan volt, mint a vadnyugat

- mondta Burrough. Felvették egy menedzser alá, de két évig olyan munkakörben dolgozott, aminek alig volt köze ahhoz a vezetőhöz. Azért, mert a cégnél akkor nem a szervezeti struktúra volt az  elsődleges, hanem a projektek. A tökéletes ellentéte volt a többi cégnél tapasztalható egzakt felelősségi körök kialakításához: a felmerülő problémákat meg kellett oldania, akárkinek, függetlenül attól, hogy hol dolgozik. A munka pedig nagyon értékes volt, hiszen az így végzett változtatások direktben megjelentek a késztermékben.

Ma az Apple már sokkal közelebb áll a Palmhoz, mondta a mérnök, aki mindkét cégnél dolgozott, mielőtt szabadúszó lett. Ott például, ha odamentél egy kollégához egy problémával, a standard válasz az volt, hogy "ez nem az én problémám".

tim-cook-290513_3_1.jpg

Tim Cook megduplázta az Apple éves bevételeit a regnálása alatt, de láthatóan nem tudta, és nem is akarta Steve Jobs kissé kaotikusnak tűnő, de az Apple-t a legtöbb hasonló munkahelynél kívánatosabb, kreatív üzemének megtartani. A Campus 2-be ezek szerint már egy hierarchikus, átlátható és unalmasabb cég költözik majd.



Frissültek az Apple zenekészítő szoftverei, a GarageBand és a Logic Pro X

Az Apple egyidőben mindkét zenés alkalmazását frissítette, minden platformon. A GarageBand 2.2 iOS-en kapott egy új böngészőt a hangokhoz, új effekteket, és több próbálkozásos felvételt, ahol a különböző próbálkozások között gyorsan és egyszerűen válthatunk.

A Logic Pro X Touch Bar támogatást is kapott, így az új MacBook Prókkal könnyebb lesz használni a programot. 

screen_shot_2017-01-19_at_7_06_22.png

És ami még fontos: a két alkalmazás, a hobbi és a profi zeneszerkesztő között könnyebb az átjárás. Felvehetünk valamit az egyikben, és könnyedén elérhetjük azt a másikban, felhőn keresztül. A GarageBand projekteket szintén iCloud segítségével importálhatjuk Logic Pro X-be, és folytathatjuk ott a munkát. Fordítva nem lehetséges az átjárás.

A zene mindig is a DNS-ünkben volt - tette hozzá a frissítéshez az Apple. És tényleg mondhatják, ez a két szoftver eléggé rendben van tartva, annak ellenére, hogy gyanút keltően távol vannak az Apple fő bizniszeitől.




süti beállítások módosítása