A sztori röviden: az Apple felfüggesztette az egyik App Store-ban kapható népszerű program, a Dash fejlesztőjének account-ját, mert úgy találta, hogy megsértette a szerződést. Mint később kiderült, hamis értékeléseket találtak, amiket a fejlesztőhöz köthető forrásból származtak.
A fejlesztő Bogdan Popescu teljesen kiakadt, nem értett semmit, és a blogposztját, amiben felháborodik, gyorsan osztották. A tény, hogy az Apple állítása szerint nem figyelmeztette előre, egyszerűen csak kirúgta az App Store-ból, kirántva alól a megélhetési forrását, felháborította a fejlesztői közösséget. Ez egyébként jellemző is az Apple-re, az Appleblog tízezres Facebook-oldalát úgy kapcsoltatták le annak idején, hogy még egy légyfingot sem küldtek előtte.
Az ügy aztán egyre csúnyább fordulatokat vett. A fejlesztő azt állította, hogy volt egy második account-ja, amit szívességből készített egy rokonának, de nem volt más köze hozzá. Azt állította, hogy az Apple egyik alkalmazotta elismerte neki, hogy erről történt a visszaélés, az Apple pedig állítólag visszakapcsolta volna az accountját, ha egy posztban beismeri a bűnösségét.
Az Apple ezután különböző szerkesztőségekbe küldött emailt, amiben tagadta Popescu vádjait, állította, szerintük küldtek ki értesítést, és leszögezték, hogy elítélik a jogosulatlan, és csalással kieszközölt előnyszerzést. Egyébként itt kezdhetett meghasonlani a fejlesztői közösség, mert ezzel ők is egyetértenek. A becsületes fejlesztők, akik sok pénzt költenek arra, hogy valódi, pozitív review-kat adjanak a felhasználóik, rühellik azokat, akik az eredményeiket pár kattintással kozmetikázzák.
De kinek van igaza? Hogyan vonjuk így le az erkölcsi, pénzügyi, ésatöbbi tanulságot?
Jelenleg ott tartunk, hogy kezd inogni a talaj a fejlesztő lába alatt. A Macrumors fórumján egy felhasználó a Wayback machine (weboldalak korábbi verzióit böngészheted) segítségével végzett egy kis kutatást, és azt látta, hogy Popescunak nagyon is volt köze ahhoz a bizonyos második accounthoz. Legalább egy olyan app volt, amit ezzel tettek közzé, és Popescu a készítők között volt, és legalább két appot promótált a fejlesztő saját oldalain, amiket szintén ezzel a második regisztrációval töltöttek fel. Ebből úgy tűnik, hogy Popescu ezt a második regisztrációt arra használta, hogy kevésbé sikeres programjait itt tegye közzé.
Ha ez igaz, az Apple csak egyvalamiben hibázhatott: csak a második account elérhetőségére küldött ki figyelmeztetéseket, noha mindkettőt törölte a rendszerből. Persze ha kiderül, hogy Popescu tényleg saját maga használta a jogsértést elkövető accountot, akkor ez már mindegy is lesz, hiszen teljesen jogosan rúgják őt ki minden létező fronton.
szucsadam
2016.10.14. 09:30
Címkék: mac
Az Apple mostanában nem sűrűn büszkélkedhet eladási adatokkal. Először az Apple Watch értékesítési számait titkolták, aztán az iPhone 7 első heti számait sem hozták nyilvánosságra. Korábban mindig megtették.
Most pedig megjöttek az elemzések a személyi számítógépek piacáról, és sajnos az Apple itt is elég rosszul muzsikál. Oké, a PC iparág eladásai esnek, úgy általában, de az Apple mindig különvált a trendektől, a Mac-eladások sokszor az egyébként zsugorodó piacon is nőni tudtak, növelve a cég részesedését.
Most már nem ez a helyzet. A Gartner szerint a Mac részesedése a piacon 13,4 százalékot esett a legutóbbi negyedévben. És ami ennél is kellemetlenebb: az Apple-nél rosszabbul csak az Acer teljesített, a HP, a Dell és az Asus viszont még javítani is tudtak.
A MacBook Prók és a MacBook Airek elég régen frissültek, több mint egy éve, és olyan alapvető problémák is vannak a jelenlegi felhozatallal, mint a semmire sem elég 128 gigás SSD erőltetése az alap Air modellekben (miközben az SSD ára rohamosan csökkent az elmúlt években).
Persze ez a visszaesés éppen arra is utalhat, és utal is, hogy a Mac-felhasználók kivárnak. Tudják, hogy nemsokára frissítik a palettát, jön az OLED funkcióbillentyűs MacBook Pro, valamit az Air-ekkel is kezdeni kell valamit az Apple-nek, és a MacBook frissítése is várható. De a nem Mac-júzerek nem várakoznak így: ők az elmúlt hónapokban más márkákat választottak, az Apple termékeitől gyorsan elfordultak a boltokban.
Én is várok az új szériára, vásárlási célból, egy nagy félelemmel: ha kiveszik a MagSafe töltőt a teljes MacBook családból, nagyon csalódott leszek.
szucsadam
2016.10.13. 08:55
A Courier Mail szellőztette meg, hogy az Apple kirúgott néhány Apple Store alkalmazottat, miután kiderült, hogy rendszeres szokásuk volt a női ügyfelek telefonjáról leszedni a rajta található fotókat, majd azokat körbeküldeni chaten, ezt követően pedig egy 1-től 10-ig terjedő skálán értékelést adni az adott képen látható test kívánatosságáról.
A dolgozók állítólag a női munkatársakról is készítettek képeket, amiket szintén hasonló módszerrel értékeltek.
Az eset a brisbane-i Carindale Westfield boltban történt, de a hírek arról szólnak, hogy más ausztráliai Apple Store is érintett. És együnk őszinték, miért állnánk meg a gyanúval pont az ország határain?
Az Apple egyébként kivizsgálta az esetet, és a közleményük szerint egyelőre nem találtak bizonyítékot arra nézve, hogy ügyfelek képeivel visszaéltek volna. Ha iMessage-ben küldték körbe a képeket, akkor nem is lesz, hiszen az ott történő beszélgetésekhez ugye az Apple sem fér hozzá.
Az biztos, hogy főhet Angela feje, a jövőben hogyan akadályozza meg a hasonló eseteket. Mert úgy látszik, hogy a minden részletre kiterjedő oktatás, az etikai kódex ismertetése annyira nem szegte kedvét az állatoknak.