almalé és kungfu Rólunk

Hogyan némítsuk a videót iPhone-on még azelőtt, hogy lejátszanánk a videót?

Alapvető probléma az iOS-sel, hogy nem egykönnyen lehet tökéletesen elnémítani. Az operációs rendszer külön értelmezi a hangerőt (és a némítást) a csörgésre és az értesítésekre, és megint külön az alkalmazásokon belüli hangokra, például a videókra. A készülék oldalán található kapcsoló funkcióját úgy állították be, hogy a dobozból kivéve minden esetben

csak a csörgést és az értesítéseket némítja le.

A videók hangját csak úgy tudod eltüntetni, ha elindítasz egy videót. Ekkor vagy az appban, vagy a készülék oldalán található + / - gombokkal már be tudsz beavatkozni. Ilyenkor ugyanis ezek funkciója megváltozik: míg az appon kívül a csörgésre vonatkozik a hangerő-szabályzó, az appon belül már az app saját hangerejét állítja, amennyiben a program definiál ilyet.

Viszont ha már ott fekszünk az ágyban, mellettünk alszik a felség, gyerek ésatöbbi, nem fogunk elindítani egy videót full hangon, hogy aztán szép lassan lehalkítsuk. A némító gomb viszont nem segít, ahogy a +/- gombok sem, tehát csapdába kerültünk. 

Amiből egyetlen út vezet ki. Ennek pedig módja a Beállítások — Hangok — Csengő és Jelzések szekció, “Állítás gombokkal” kapcsoló.

img_2802.PNG

Ez a legtöbbünk telefonján be van kapcsolva. Azt jelenti, hogy a telefon + / - gombjaival mindaddig a csengetés és a hangjelzések hangerejét állíthatjuk, amíg egy aktív alkalmazás nem írja ezt felül, hogy az aktuális hangkeltését engedje ilyen módon szabályozni.

Ha viszont kikapcsoljuk, minden esetben a lejátszandó hangok hangerejét állíthatjuk a gombokkal.

Tehát a megoldás, ha olyen helyzetbe kerültök, hogy elindítanátok némán egy videót, vagy épp rettegtek, hogy véletlenül rányomtok valami hangosra: bemenni a fenti útvonalon, kikapcsolni a kapcsolót, levenni a hangerőt, visszakapcsolni a kapcsolót.

Nem tudok egyszerűbbet. Szóljon, ha valaki igen.



Ha ötször megnyomod a sleep gombot iOS 11 alatt, két fontos dolog történik a telefonnal

Az ősszel érkező iOS 11 egy rakás újítást tartalmaz, ezek között viszonylag kis érdeklődésre tart számot az iPhone-féle pánikgomb, pedig akár életmentő is lehet. Ha ugyanis az iOS 11 alatt ötször gyorsan egymás után megnyomod a Sleep/Wake gombot, akkor akár azonnal tárcsázza a telefon a beállított segélyszámot. Így minden eddiginél könnyebb pánikhelyzetben segítséget kérni, úgy, hogy rá sem nézel a telefonodra.

Ez eddig világos, és tök hasznos is. Azonban még egy fontos dolog történik ilyenkor: a telefon kikapcsolja a Touch ID-t, és az újraaktiválásához meg kell adni a jelszót. Pontosan az történik, mint amikor újraindítjuk a telefont: nem fogad el ujjlenyomatot a telefon, csak a jelkódot.

Ennek pedig az a következménye, hogy minden eddiginél gyorsabban lehet inaktiválni a Touch ID-t, akár zsebben tartva a telefont. Ez azért fontos hír, mert az Egyesült Államokban a hatóságok nem kényszeríthetnek, hogy megadd a jelszavad, viszont kényszeríthetnek az ujjlenyomatod megadására. El is nevezték a ficsört “cop button”-nak, vagyis zsarubillentyűnek.

Én azonban inkább az eredeti rendeltetésre koncentrálnék, a pánikgombra. El tudnék képzelni egy alternatív lehetőséget is ugyanis: nem lenne rossz, ha a telefon egy pánikhelyzetben, mondjuk egy plusz gomb megnyomása után élő videós streamet indít el az iPhone-ról, aminek a linkjét elküldi a beállított ismerőseinknek. Saját bőrömön tapasztaltam, hogy a minket veszélyeztető szarháziak mennyire berosálnak, ha rájuk szegeződik egy kamera. Ha emellett tudnák, hogy az adott videót nem is a készüléken tároljuk, hanem egy nagyon távoli szerveren, és minden további cselekedetükről szép felbontású bizonyíték készül, talán visszatartó erő lehetne. Ha pedig mindezt egy másodperc alatt elindíthatjuk, maga lenne a mennyország.



Egy HomeKit cucc, ami megváltoztatja, amit a levegőről gondolsz

HomeKit eszközökkel buherálni állítólag jó dolog. Beállíthatod, hogy ha belépsz a szobába, szólaljon meg a cigányzene, az ajtód automatikusan nyíljon, miközben magától lefő a kávéd, és ha nyitva hagyod az ablakot, minimum egy lebaszó üzenetet kapj, hogy lehetsz ilyen töketlen izé.

De nem mindig ilyen vidám ez.

Történt, hogy egy rakás Elgato és más terméket építettem be odahaza, hogy megérintsen ez az okosotton feeling. Amivel kapcsolatban egyébként rájöttem, hogy egyetlen módon érinthet meg igazán: minden szóba jöhető kütyüt megveszel, és hónapokat töltesz azzal, hogy magad fejleszd ki a neked leginkább megfelelő rendszert. Csak így lehet, apránként nem megy.

Az egyik termék viszont mélyen megérintett, megrázta a világképem, és egy olyn pszichózist indított meg bennem, hogy Évi, a feleségem komolyan elkezdett aggódni.

Ez az Eve Room eszköz.

dsc04130.JPG

Semmi különös, egy szobai mérőközpont, ami hőmérsékletet, páratartalmat és levegőminőséget mér, utóbbi alatt az illékony szerves vegyületek mennyiségét kell érteni, ami ha sok, az nem jó. Mi általában a CO2 tartalomra gondolunk, ha elhasználódott levegőről beszélünk, mert kell az oxigén, de ennél itt már egy fokkal bonyolultabb a dolog.

(Mit tudom én, mik azok az illékony szerves vegyületek. Itt egy lista. Okosabb lettél? Nem.)

Na most a helyzet az, hogy ha nem szellőztetek, akkor a készülékről az alkalmazás segítségével megrendítően szar adatokat olvasok le. Egy folyamatosa bukóra nyitott ablaknál sem tökéletes a helyzet, mert az Excellent - Good - Fair - Inferior - Poor skálán jó ha a Fair-ben maradsz ilyen módon. Csakhogy mivel nekünk az év több mint felében olyan idő van odakint, hogy nem tudsz mindig szellőztetni - erre a plusz 15 és 30 fok közötti tartományban van lehetőség, különben kihűl vagy felmelegszik a szoba -, elkerülhetetlen, hogy 

folyton szar legyen a levegő a szobában, és ezt most már tudod is.

dsc04134.JPG

Ettől ideges leszel (én legalábbis). Mindig azon gondolkozol, mikor szellőztethetnél legközelebb. Alszik a gyereked abban a levegőtlen szobában, és a helyzet fokozódik. A görbe megy felfelé, nincs megállás, nemsokára Poorba csap át. És így tovább.

A készülék ugyanis átlövi a telefonra nemcsak az aktuális számokat (hőmérséklet, pára és levegőminőség), de a korábbi adatokat tartalmaző görbéket, össze tudod hasonlítani a mostani számokat az előző nap, hét, hónap adataival. Legyen szó bármilyen mért adatról, de természetesen én a levegőminőséget nézegetem vissza.

img_2580.JPG

Lássuk, mit tud még a kütyü. Ha közel a telefonod a kütyühöz, Bluetooth segítségével, ha a lakásban máshol vagy, wifin, ha meg nagyon távol vagy, egy Apple TV-n vagy iPaden keresztül - amik HomeKit központokként funkcionálnak - az interneten át kapod meg az infókat. Neked ezeket nem kell állítani, magától választja ki a szükséges továbbítási módot, és minél közelebb vagy, annál gyorsabb az adatátvitel.

Néha a készülék valamiért nagyon rossz levegőt mutat, és egy-két napig ebben a tartományban marad, alig tisztul ki. Na, akkor parázol be csak igazán.

img_2611.JPG

Én korábban azt gondoltam, hogy a házunkban a levegő jó. Az erdő mellett lakunk, autó a miénken kívül nem jár erre. Most azonban kiderült, hogy ez nem számít. Ha nem szellőztetsz, akkor rossz a levegőd, ha télen nem szellőztetsz, akkor is. Gondolom. Ott még nem tartok.

Szóval ha tudni akartok, ha wake up Neo van, akkor vegyetek ilyen cuccot, ha meg tudatlanul szeretnétek boldogok maradni, akkor ne.

Persze ez egy érzékelő csupán. Ha csak ezt veszed meg, nem sokkal jobb a helyzeted, mintha egy passzív mérőműszert vennél, legfeljebb annyi, hogy bárhol leolvashatod az adatokat. A HomeKit-ben elvileg az lenne a jó, ha a rossz minőségű levegő hatására mondjuk elindulhatna a lakásban az elszívás. Ehhez viszont HomeKit-es okoselszívó kellene, azt meg nem tudom, kitől kellene kérni. Mondjuk ügyesbe megvalósítható, ha az elszívást egy ilyen okoskonnektoron keresztül látjuk el árammal:

dsc04128.JPG

Ez már programozható, bekapcsol, ha rossz a levegő, kikapcsol, ha már jó. Hurrá, akkor megoldható?

Nem. Ilyen automatizálást nem enged az Otthon app (a posztban tárgyalt érzékelőnél legalábbis):((((((

Okosotthont építeni az alapoktól kell. Az Apple-nek is. De erről egy későbbi posztban.

Az Elgato Eve Room megvásárolható az iCentre-ben 29.990 forintért. Az Elgato Eve Energy okoskonnektor 18.990 forintért szerezhető meg.

Folytatása következik. Hogy mi van a paranoián túl, és hol tart ma az okosotthon-iparág. Az iCentre az Appleblog feat. Almalé és Kungfu partnere.

uodate: a poszt végén pontatlanul fogalmaztam, így úgy tűnhetett, mintha nem lehetne automatizálni az Otthon appal. Természetesen lehet, csupán a levegőminőség-mérő egy adott állapotához, a levegő paraméterének bizonyos értékéhez nem voltam képes beállítani reakciót, de a kommentekben kiderült, az iOS 11 vagy egy másik eszköz már képes megfelelni ennek az igénynek is.



Hat videón láthatod, mit művel az iPadeddel az iOS 11

Az Apple ezekkel készíti fel minket az ősszel érkező frissítésre. A legjobb ficsörök egyben, készüljetek:

 

 



Nem hinnéd el, ki fizet idén 3 milliárd dollárt az Apple-nek, és miért

Én legalábbis eléggé meglepődtem azon, hogy a Bernstein szerint az Apple nagyságrendileg ilyen összeget kap 

a Google-től

azért, hogy

a Google keresője legyen az alapértelmezett iOS-es böngészésnél.

Ez iszonyatos pénz, és az Apple számára tiszta nyereség. Ez az összeg a cég teljes idei profitjának 5 százaléka, és az elmúlt években ez tette ki a profitnövekedés egynegyedét (2014-ben még csak egymilliárd dollárt fizetett a Google ugyanezért).

img_2864.PNG

A Bernstein elemzője kiemelte, a Google ugyan mondhatná, hogy nem fizet licencdíjat, és bízik abban, hogy a keresője annyira jó, hogy egyébként is ott maradna alapértelmezettként. Lehet, hogy így lenne, és tök feleslegesen perkálnak.

De a Google mobilkeresések után beszedett pénzek kábé fele érkezik iOS készülékről a felmérések szerint. Ezt elveszíteni pedig akkora visszaesés lenne, hogy ezek szerint simán megéri a 3 milliárd dollárt is.




süti beállítások módosítása