almalé és kungfu Rólunk

Ez a legnagyobb ellentmondás az Apple körül

Ha nézegettél mostanában Youtube-videókat, biztosan találkoztál ez idegesítően hosszú, két perces hirdetéssel, ami miatt azt gondolod, te nyomtál félre valamit, de ami valahogy mégis annyira leköt, hogy utána meg sem nézed az eredeti videót. És rákattintasz, megnézed a teljes, háromnegyed órás verziót:

Az anyagot a Billions in Change szervezet adta ki, aminek a törekvéseiről az alapító beszél a dokumentumfilmben.

Manoj Bhargava egy eléggé különc milliárdos. Ő hozta létre a 5-hour Energy energiaitalt, amiből annyit ad el, hogy a befolyt pénzből a családtagjainak, és azok leszármazottainak nem kellene csinálniuk semmit úgy kilencszáz évig. Neki azonban állítása szerint nem kell ennyi zséda, úgyhogy korábban csatlakozott a Bill Gates vezette Giving Pledge alapítványhoz, hogy a vagyon 99 százlalékát jótékony célra fordítsa.

Vagyis, ahogy ő ezt megvalósítja: gépeket fejleszt a harmadik világ számára.

A filmben látható három nagy projekt, az elektromos áramot termelő szobabicikli, ami egy óra tekeréssel 24 órára elég áramot termel - nyilván kis energiaigényű háztartásokban. Tiszta vizet előállító gépek, amik az óceánok vizét tisztítanák meg, és küldenék vissza a szárazföldre. És egy bizarr szerkezet, ami a szív nyugvó állapotában a lábból visszapumpálja a vért a fej irányába, amit nem egészen tudunk miért jó, de állítólag tanulmányok vannak a hasznosságáról.

Most nem is mennék bele ebbe részletesebben. A film inspiráló, de egy csomó kérdést nyitva hagy. Az áramot termelő szobabicikli nem újdonság, kérdés, hogy mit tudtak ők hozzátenni, és az előállítási költség, a szükséges mennyiség legyártása, szállítása mennyire megoldható. Az óceánok vizét tisztító berendezésben azt nem értem, hogy az áramot hogyan és mennyiért állítják elő számára, valamint hogy az óceánpartokról hogyan jut el a víz a rászorulókhoz, ami továbbra is az elsődleges probléma. Nem csoda, hogy a mainstream média alig foglalkozott a dologgal, hiszen sok sebből vérzik még a történet.

Én más miatt írok róla mégis. Ugyanis az egész film, ahogyan Manoj Bhargava beszél a termékeiről, egy lényeges dizájnelvre összpontosít: az egyszerűség a legfontosabb. Olyan szerkezeteket kell összerakni, amik nagyon egyszerűek, és könnyű bennük cserélni bármit, hogy a világ végén is tudják szerelni. Ez, látva az új iMac szétszerelésének komplikációit, nem tartozik az Apple filozófiájába, mégis, az egyszerűség hangsúlyozása mindig is Steve Jobs hitvallásának része volt.

És ki is találtátok, mit szeretnék mutatni. A filmben többször feltűnik a szerelőcsarnok ajtaja, amin egy ismerős képet láthatunk:

screen_shot_2015-10-17_at_22_29_27.png

stevej.jpg

Steve Jobs nem akarta megváltani a világ szegényebbik felét, nem azon gondolkozott, hogyan lehetne segíteni a több milliárd emberen, akiknek nincs áram a házukban, vagy mondjuk még házuk sincs. Ő elképzelte, hogy a technológiával könnyebbé, jobbá teszi az első világbeli ember életét, és az első iPad bemutatásával nagyjából végzett is a tervével. Ha meggondoljuk, annak ellenére, hogy a motiváció nem annyira szimpatikus, mint Bhargava esetében, sokban egyezik a két szemlélet. Ahogy a fenti kép is mutatja.

Amiért ez a poszt megszületett, az egy másik dilemma. A videó alatt ugyanis rögtön odaírta valaki a szokásos, kissé demagóg kommentet, hogy ha az Apple és a Samsung nem a profitra hajtana, akkor lehetne változás. És valahol igaza van: a cupertinóiak évek óta nem tudják, mihez kezdjenek azzal a rengeteg pénzzel, amit összegyűjtöttek. Elkezdték kifizetni a részvényeseket, felvásároltak egy csomó céget, még az autóiparba is beszállnak, ennek ellenére az összeg egyre nő. Képtelenek elkölteni 200 milliárd dollárt. Hiszen Bhargava maximum 4 milliárdos vagyonával ilyen ambíciókat dédelget, mihez kezdene ötvenszer ennyivel?

Szóval valahol igaza van a kommentelőnek, valahol pedig nem. Hiszen látjuk, hogy Manoj Bhargavát Jobs inspirálta, az ő lelkesedését, vízióját, törekvését osztja egy egészen más cél érdekében. Mert nagy dolgokat csak úgy lehet véghezvinni, ha annyira hiszel benne, mint ahogy Steve Jobs hitt.

És valóban, ezt a lelkesedést már nem érzem a mai Apple-ben. Nem lehet őket hibáztatni, vagy jön az álom, vagy nem, ennek ellenére többnyire még mindig nagyszerű termékeket fejlesztenek. Nem zseniálisakat, de nagyszerűeket.

Viszont azt nem gondolom, hogy ez innentől kezdve csak a profitról szólna. Én úgy látom, igyekeznek, akarnak, tepernek, és dédelgetnek még mindig nagy ambíciókat. Ami a profitról szól, az az energiaital-biznisz, amiből az indiai milliárdos meg tudja valósítani az álmait. Ennél talán egy fokkal jobb, amikor az álmod, amit megvalósítasz, egyben a hajtóereje is a cégnek, és ellátja azt a megfelelő tőkével azt. Mi azonban próbáljuk meg árnyalatokban látni a világot, és ha úgy érezzük, hogy az Apple törekvéseit - vagy akár Bhargaváét - nem tudjuk egy tőmondatban lerendezni, akkor inkább ne is tegyük.



Hogy néz ki belülről az Apple új egere és trackpadja?

Biztos kitaláltátok: az iFixit ezeket is szétszedte.

ovxnr4y3aauyxgnj.jpeg

A Magic Mouse 2 egyetlen óriási tölthető akksi: 1986 mAh fért bele, 9 százalékkal több dzsúz, mint amennyi az iPhone 6s-ben. És ez csak kurzort mozgat, meg kattint, meg gesztusvezérel. A Lighting port, amivel az akksit tölthetjük, hozzá lett forrasztva az akksihoz, így bármelyik hibája esetén cserélni kell mindkettőt. Egyébként töltés közben nem használható, persze havonta pár órát kibír az ember nélküle.

fk3sekgzc3bez1m2.jpeg

A jócskán megdrágult Magic Trackpad 2 összesen 2024 mAh-val érkezik, szintén ragasztózott csavarokkal és hasonlókkal teszi nehezebbé a szervizesek dolgát.

vx4vx6ufmuufyeuo-huge.jpeg

A Magic Keyboard alig különbözik elődjétől azon kívül, hogy tölthető akksit kapott. Viszont ő most először "Magic". Az akksijának kapacitása fele az iPhone 6s-nek, de persze így is hónapokig elég lehet a szufla, amíg újra kell tölteni. Továbbra is ollós mechanika található a billentyűk alatt, ami különbség, hogy a mozgásuk útját lecsökkentették a mérnökök, így ugyanolyan érzést kelt, mint a 12 colos MacBook pillangós megoldás.



Rémálom cserélni bármit az új 21,5 colos iMacben

Az iFixit szétszedte az új gépet, és 1/10 pontot adott a szerelhetőségére. Ami azt jelenti, hogy pont olyan nehéz szétszedni, mint egy vascsövet.

fvgoyngvnnaprs4p_huge.jpeg

Először is egy ragasztószalagot kell átvágni a szétszerelésnél, amit minden újra összerakásnál pótolni kell. 

mivonsf1cb63l4pg_medium.jpeg

A Fusion Drive-ot úgy kötötték az alaplaphoz, hogy ne legyen cserélhető a háttértár 

hjwfliv1mru1atr6_medium.jpeg

Ugyanígy: nem cserélhető a memória, valamint a CPU is az alaplapra forrasztott. Az üveg és az LCD üssze van ragasztva. 

Lassan az Apple kiadhat egy gépet, aminek összehegesztik az illesztéseit. Lassan fel sem tűnne senkinek. Ennél világosabban nem tudná megmutatni az Apple: ez a gép nem tuningra való. Válaszd ki, mit kérsz, és élj vele boldogan.



A Microsoft 300 dollárt ad a használt Macedért

A Microsoft megint becélozta az Apple-júzereket: csereprogramot hirdetett, ami során beszámítják a régi laptopjaidat és asztali gépeidet, ha Windows 10 készüléket veszel. Európában Németországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban indították el a programot.

14607-10263-151016-microsoft-l.jpg

Az árazás a legérdekesebb: 200 dollárt adnak egy bármilyen laptopért, ami legfeljebb hat éves, 300-at pedig egy használt MacBookért vagy iMacért. Akkor is, ha mondjuk tavalyi modell, vagy mondjuk kétezer dollárt adtál ki érte korábban. 

Vegyük gyorsan észre, hogy közben az iCentre-nél 145.000 forintért számítják be a 13 colos, 2012-es MacBook Airedet, ha jó állapotban van. Ez 530 dollárnak felel meg. És hiába hívja a Microsoft upgrade-nek a programot, nagyon elkeseredettnek kell lennie annak a Mac-júzernek, aki ezt az ajánlatot elfogadja, hacsak nem tényleg egy hat éves, leélt laptopja van.

A Microsoft korábban is becélozta az Apple-használókat hasonló ajánlatokkal, mondjuk akkor nagyvonalúbbak voltak. Egy Surface Pro 3 vásárlása esetén bizonyos MacBook Aireket 650 dollárért számítottak be. Úgy tűnik, a Windows 10-es gépekben bíznak annyira, hogy lejjebb vitték az árat.

A Microsoft új készülékeiről korábban itt írtam. Az iCentre akciójáról itt. Az iCentre az Appleblog feat. Almalé és Kungfu partnere.



Meghalt az Apple legnagyobb rajongója

Gary Allen különös módon rajongott az Apple-ért. Nem az iPhone-okért, nem is a Macekért volt oda. Az Apple Store-okat imádta, azt ahogyan az üzletek kifelé közvetítik a cég filozófiáját, a sorban állást, az izgatottságot szerette, és mindent, ami ezzel járt.

imrs_php.jpeg

Körbeutazta a  világot, hogy minél több megnyitón vehessen részt. Hogy ezt mennyire komolyan vette, jól mutatja, hány üzlet ajtónyitásánál volt ott az elsők között. 

140

Ennyi üzletet látott szinte elsőként. Annyira megszállottja volt a témának, hogy még azt is meg tudta mondani, ki gyártotta az asztalokat, amin a gépek állnak. Olyan dolgokat vett észre, és tett közzé a blogján, amiket más nem nagyon:

Gary vasárnap agydaganat miatt halt meg. Már márciusban abbahagyta a blogírást, de csak most derült ki, miért. Visszavonult a nyilvánosságtól az Apple legnagyobb rajongója, akit az új üzletekben tapsviharral köszöntöttek az alkalmazottak. Neki ez volt a legfontosabb tevékenysége.

És aki azt mondaná, hogy ez teljesen értelmetlen időpazarlás, annak ajánlom az egyik kedvenc képregényrajzolóm, Bill Watterson jótanácsait arról, milyen különleges életeket élhetünk, ha azzal foglalkozunk, amivel valójában szeretnénk:

Tovább olvasom



süti beállítások módosítása