almalé és kungfu Rólunk

Megdöbbentő: az iPad mini nem bírja, ha 50-es kaliberrel lősz rá

Fogalmam sincs, mi értelme van egy ilyen tesztnek, még csak viccesnek sem gondolom, ahogy megpróbálják kivégezni az iPadet egy katonai puskával, de ha valakit egész életében érdekelt, hogy mi történik egy elektronikai eszközzel, ha lelövik, hát tessék, jó mulatást:



Hohó: iPad mini retina?

Jól látjátok, az utóbbi időkben alacsonyabb fordulatszámon mutatjuk be a homályos fotókon alapuló pletykákat, de néha azért engedünk a sötét oldal csábításának, például most: egy kínai oldal lehozott egy rakás képet, amiken állítólag az új iPad mini burkolata látható.

ipad-parts-1-130221.jpg

Meglepő, hogy az almalogó kék lett a házon a mostani fekete vagy ezüst helyett (persze ha a burkolatot csak hobbiból csinálta egy kínai gyári munkás, akkor nem annyira meglepő).

ipad-parts-3-130221.jpg

A képeket elnézve az is látható, hogy a héj vastagabb, mint az aktuális minié, ami alapján sokan úgy gondolják, hogy ez már a retinás modell háza. A hagyományos iPad legalábbis akkor kezdett hízni, amikor nagyobb felbontású kijelzőt kapott, aminek a táplálásához kövérebb akkumulátor kellett.

ipad-parts-2-130221.jpg

A várakozások szerint a retina mini egy 324ppi-s kijelzőt kap, aminek ugyanúgy 2048x1536 pixeles lesz a felbontása, mint a retina iPadnek, csak ugye sokkal kisebb területen - tehát retinásabb lesz annál. A számítások szerint egyébként egy ilyen fejlesztés harminc százalékkal növelni a mini előállítási költségét, és mivel Apple-mércével mérve amúgy sincs nagy haszon az eszközön, várhatóan drágább lesz a készülék, mint az aktuális sorozat.



Sok lúd disznót győz!

A cím miatt biztos meg fog valaki sértődni. Vagy mindenki.

Mindegy.

Annyi történt, hogy az IDC számai szerint a 2012-ben eladott számítástechnikai eszközöket figyelembe véve a Samsung átvette a vezetést az Apple-től. Ez azt jelenti, hogy több számítógépet, laptopot, tabletet és okosmobilt adott el, mint a kaliforniai cég: 250 millió áll harcban a 219 millióval szemben. Persze az eredmény elérésében óriási szerepe volt annak, hogy a Samsung rengetek olcsóbb okosmobilt értékesít, és hát így könnyű, de attól még jár neki az első hely, meg a biccentés a 119 százalékos éves növekedés miatt.

13.02.21-IDC_Smart.jpg

Az Apple is hatalmasat nőtt, hiszen a tavalyi 152 millió készülék után idén már 219 milliót adott el, ráadásul a karácsonyi szezonban újra fej-fej mellett volt a két társaság: a koreaiak 79 millió készüléket, a cupertinóiak 75 milliót adtak el.

A többiek alaposan lemaradva következnek, a Lenovo, a HP és a Dell összesen jóval kevesebb eszközt adott el, mint az Apple vagy a Samsung külön-külön. De nézhetjük másként is a számokat: ez a két cég hozta a teljes eladások közel 40 százalékát, és ha a profitot néznénk, valószínűleg még nagyobb lenne a két vállalat előnye.

Egész évben egyébként 1,2 milliárd ilyen eszközt adtak el világszerte, a készülékek 60 százaléka okosmobil, 10 százaléka tablet, 17 százaléka laptop és 13 százaléka asztali gép volt.

Egyébként remekül látszik a táblázatból, hogy az okosmobilok hogyan terjedtek el az utóbbi három évben, és hogyan nyomták agyon a tabletekkel együtt a hagyományos informatikai termékeket:

Chart: Worldwide Smart Connected Device Market Share by Product Category, 2010-2012Description: IDC's Smart Connected Device Tracker looks at a holistic view of PCs, tablets, and smartphone, to help further analyze the shifting trends between product categories. The research program covers over 50 countries in detail, and provides quarter market sizing, vendor analysis, and forecasting across all product groups in a combined view. For further information contact Kathy Nagamine at knagamine@idc.com.Tags: Author: IDCcharts powered by iCharts


Átméretezik magukat az iPhone-gombjai

Remek dolog, hogy az Appleinsider folyton az amerikai szabadalmi hivatal irataiban matat, mert folyton olyan találatokat túr ki nekünk, mint az iWatch vagy most az önmagát átméretező iOS-billentyűzet.

A képeken olyan virtuális gombok láthatók, amik alkalmazkodnak a felhasználó gépelési szokásaihoz, így könnyítve meg az adatbevitelt.

Akad olyan kép, amelyiken az A, az S meg néhány betű nagyobbra nő a többiek rovására:

keys-patent-1-130221.jpg

De láthatunk olyat is, amelyiken a sorköz nő meg a betűk között, vagy egy betű új alakot vesz fel:

keys-patent-130221.jpg

A rendszer monitorozza a felhasználó szokásait, és ha a W-t mindig a felső harmadánál nyomja meg, de az S-t is, ami miatt néha W-t visz be a rendszer, akkor egyszerűen átalakítja a gombokat úgy, hogy az S az mindig S legyen, a W meg W.

Nem mintha akut probléma lenne a gépelés az iPhone-on, utoljára akkor volt ez komoly kérdés, amikor megjelent a telefon és sokan a gyors vesztét jósolták a fizikai billentyűzet hiánya miatt, de mostanában már inkább akkor lepődünk meg, ha valódi gombokkal találkozunk egy mobilon.

Azért persze welcome!



2013: a hordható számítógépek éve

Néhány évente elérkezünk valamiféle trendfordulóhoz az informatikában, mostanában jóval sűrűbben, mint régen: annak idején viszonylag lassan ment végbe a változás, persze nem történelmi léptékkel mérve, hanem a mai tempóhoz képest: megjelent az első asztali gép, az első grafikus operációs rendszer, az első laptop, az első pda meg mobil. Az iPhone óta viszont felpörögtek az események, mert nemcsak az okosmobilok forradalmát kaptuk meg, de alig három évvel később befutottak a tabletek is, a következő 12 hónap meg valószínűleg a hordható informatikai eszközökről fog szólni: egycsapásra elavulttá válik minden, amit eddig használtunk.

Az összes fejlesztést nem ismerjük, de kettőt igen: ott a Google Glass, aminek a prototípusait hamarosan megkapják a fejlesztők, és ami 2014. elején a boltokba kerülhet, és ott van az Apple iWatch is, ami a pletykák szerint már gyártásban van. Ezek a pletykák egyébként könnyen lehet, hogy közvetlenül az Apple-től származnak, a cég a hír kiszivárogtatásával reagált arra a videóra, amit a Google publikált a Glassről.

Google_Glass_detail.jpg

Ebben a versenyszámban egyelőre jobban áll a webkettes cég. Sergey Brin már tavaly áprilisban bemutatta a prototípust, és azóta sikerült is már a szemüveggel a fején lefotózni a metrózó milliárdost.

Noah_Zerkin_photo_of_Sergey_Brin.jpg

A termék tehát létezik, kint van a dzsungelben, nagyjából tudni lehet, hogy mire lesz képes, hogyan lehet majd irányítani, sőt, videót is készítettek hozzá, ami minden fontos kérdésre választ ad (kattintsátok be a hd-t!):

Állat lesz. Vagy legalábbis annak tűnik, ki kell majd próbálni, hogy tényleg nem zavaró-e a súlya, hogy használható-e a kamera, és a legfontosabb kérdés, ami folyton felmerült bennem a videó nézése közben: nem vonja-e el túlságosan a figyelmem az életről a folyton felbukkanó üzenetek sora a jobb felső sarokban. A Glass hozhat olyan változást, ami alapvetően javítja az életminőségünket, de olyat is, ami valamiféle apokaliptikus végkifejlet felé vezet majd minket, mint amilyet a Surrogatesben láttunk, vagy ami még rosszabb, emlékezzünk csak a Pusztító szexjelenetére. És különben is, a Hegylakó 2-ben egy nagyon hasonló szemüvegben halt nagyon kellemetlen halált az egyik statiszta (1 perc környékén):

Szóval látványos a cucc, nagyon várom, hogy kipróbáljam, de felmerül egy rakás kérdés. Egy részükre azonnal, a többire csak több éves, évtizedes távlatban kapunk választ.

Az Apple iWatch elsőre kevésbé tűnik veszélyes szerkezetnek, éppen ezért nem is olyan izgalmas. Ami mégis érdekessé teszi, az a pletyka, miszerint már gyártásban van a cucc, ami idei, sőt, talán tavaszi premiert sejtet. Hogy pontosan mire lehet majd használni, arról kevés információ áll a rendelkezésünkre, és nagyjából arra a szabadalmi leírásra kell hagyatkoznunk, amit az Appleinsider túrt ki a levéltárak mélyéről.

A képen egy okosóra látható körkörös, hajlítható kijelzővel, aminek az egész felületén jelennek meg a fontos információk. Igazából egy karperecről van szó, ami minden fontos adatot átad a viselőjének (most attól tekintsünk el, hogy a napfényes kaliforniai Cupertinóban, ahol a fejlesztés zajlik, láttak-e már kelet-európai telet, amiben a júzerek csak otthon találkoznak a csuklójukkal, annyira bebugyolálják magukat a kabátba meg a kesztyűbe).

13.02.21-Wearable.jpg

A készülék egyébként nemcsak csuklón, hanem az asztalra kiterítve is használható lesz, bár nyilván elsősorban menet közben van értelme. A segítségével belenyúlhatunk a dalok playlistjébe, csekkolhatjuk a híváslistát, üzenetet is írhatunk vele és lesz benne valamiféle navigáció is, bár tegyük hozzá, nagyon úgy néz ki, hogy az iWatch inkább csak egy kiegészítő, mint önálló készülék: valószínűleg szükség lesz egy iPhone-ra is ahhoz, hogy használni tudjuk.

13.02.21-Wearable-2.jpg

Ami viszont remek hír, hogy nehezen merül majd le: képes hasznosítani a napenergiát, valamint a mozgási energiát is. És a Bloomberg, a New York Times valamit a WSJ is úgy tudja, hogy már gyártják a készüléket, szóval nyakunkon a premier.

A következő 12 hónap tehát a hordható informatikai eszközök forradalmáról szól majd, és a piac két legnagyobb, leginnovatívabb vállalata szinte egyszerre dob piacra egy hasonló problémára egészen másféle választ adó eszközt. Izgalmas lesz látni, hogy melyik jön majd be jobban a felhasználóknak.

Ti melyiket várjátok inkább?




süti beállítások módosítása